Myj ręce, oszczędzając wodę, nie mydło

0

wfo00EKOstrażnicy Ponidzia

Sztuką może być malarstwo, muzyka, taniec, a czy wiecie, że mycie rąk to prawdziwa sztuka?Wydawałoby się, że mycie dłoni to nic trudnego. Woda, mydło, ręcznik i ręce czyste. Nic bardziej mylnego.

Myj ręce, oszczędzając wodę, nie mydło

A czy zastanawialiście się kiedyś jaką temperaturę powinna mieć woda, aby mycie rąk było najbardziej skuteczne? I jak długo trzeba to robić? O sztuce skutecznego mycia rąk, której de facto trzeba się nauczyć, EKOstrażnicy ze Stopnicy rozmawiali ze szkolną pielęgniarką.
Spotkanie nie było przypadkowe, wszak 15 października cały świat obchodzi Światowy Dzień Mycia Rąk. Wprowadzone przez ONZ święto ma zwrócić uwagę międzynarodowej społeczności na najbardziej podstawową formę profilaktyki zdrowotnej.

Każdy kawałek skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Na dłoniach jest ich nawet 5 milionów na każdym centymetrze kwadratowym. Obok bakterii znajdują się tam także chorobotwórcze wirusy, grzyby i pasożyty. Tak się składa, że właśnie przez dłonie najłatwiej przenoszone są rotawirusy i norowirusy, odpowiedzialne m.in. za biegunkę. Choć łatwo można zapobiec ich dalszemu przenoszeniu ogromna większość z nas zapomina o najprostszych zasadach higieny, jak mycie rak po wyjściu z toalety.
IMG_6978
Przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologów badania wykazały, że jedynie 67proc. osób umyło ręce po skorzystaniu z publicznej toalety. Ponadto zaobserwowano różnice w nawykach higienicznych w zależności od płci. Znacząco więcej kobiet (75proc.) niż mężczyzn (58proc.) umyło ręce po wyjściu z toalety.
IMG_6982
Aby poprawić te statystyki, w dużych firmach, na uczelniach, ale przede wszystkim w przedszkolach – uczy się jak poprawnie umyć ręce. Szkolenie z tego zakresu przyszła też grupa trzylatków z Przedszkola Niepublicznego „Akademia stopnickiego przedszkolaka”. Spotkanie pn. „Ekologiczne przedszkolaki – czystość i woda to nasi przyjaciele” poprowadziła pielęgniarka Grażyna Wach.. Podczas prelekcji dla najmłodszych, dzieciaki dowiedziały się co dobrego wynika dla ludzi z utrzymania codziennej higieny ciała, po co ludziom potrzebna jest woda i jak nią gospodarować.
IMG_6961

Podczas zabawy przy piosence, pani pielęgniarka pokazała dzieciom jak należy prawidłowo myć ręce, zęby i całe ciało. Wszystkie dzieci przystąpiły do konkursu „Kto najlepiej umyje ręce”. Każde dziecko wykonało zadanie wzorowo. No więc jak właściwie należy to dobrze zrobić?

myj rece
Ręce należy dokładnie myć przez co najmniej 30 sekund. Aby mycie rąk było komfortowe i skuteczne, temperatura wody powinna wynosić od 20 °C i 35 °C.
Na początku należy zmoczyć dłonie. Następnie nałożyć na ich całej powierzchni mydło. Nie myjmy rąk pod bieżącą wodą, bo nie dość, że to marnotrawstwo, to jeszcze woda spłukuje nałożony na nie środek. Ważne jest, aby dokładnie i długo pocierać ręce. Najpierw dłoń o dłoń, potem palce i przerwy między nimi – nie zapominając o kciukach. Kolejnym ważnym punktem jest pocieranie paznokci o dłonie, a potem grzbiety jednej i drugiej ręki. Dopiero po wykonaniu wszystkich tych czynności należy wypłukać mydło i osuszyć ręce. Przy czym pamiętajmy, że suszenie rąk jest tak samo ważne jak prawidłowe ich mycie. To dlatego, że prawie 85% mikroorganizmów jest przekazywanych przez wilgotne ręce, podczas gdy przez suche ręce tylko 0,06%. Mokre ręce łatwo podnoszą ryzyko zakażeń i powodują podrażnienia skóry. Dlatego najlepiej wycierać je w papierowy ręcznik , a nie suszyć elektryczną suszarką.

IMG_6977

Powróćmy jeszcze na chwilę do EKOstrażników ze Stopnicy. Kolejnym punktem ich spotkania z pielęgniarką była zabawa w ekologów. Dzieci odpowiadały na pytania jak można oszczędzać wodę. Świetnie orientowały się, że nie wolno wylewać wody bez potrzeby np. podczas mycia zębów, że trzeba jej zużywać tyle ile potrzeba, bo może jej zabraknąć na ziemi, że kwiaty podlewamy deszczówką itp. Za taka wiedzę otrzymały niebieskie serduszka z napisem „Mały ekolog”.

Tego typu zajęcia pokazały, że nauka może stać się przyjemnością i że ma to sens, bo uczy praktycznego działania, dobrych nawyków higienicznych oraz wyrabia u dzieci poczucie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyją– powiedziała wychowawczyni dzieci Justyna Chandzlik.

RECEPTURA NA EKOLOGICZNE MYDŁO

W ostatnim czasie bardzo modne stały się żele dezynfekujące do rąk. To dość ciekawa alternatywa dla mydła i wody, choć także dosyć kosztowna. Za 50 ml opakowanie takiego specyfiku ( który zwykle bywa naszpikowany chemią) trzeba zapłacić ok. 12 złotych.
Specjalnie dla was przygotowaliśmy sprawdzoną recepturę na wykonanie naturalnego i zarazem ekologicznego płynu do odkażania dłoni.
Potrzebujesz:
5-10 kropli olejku lawendowego
30 kropli olejku z drzewa herbacianego (najsilniejszy środek antyseptyczny przy stężeniu 0,5-1%)
1 łyżka wyciągu z oczaru wirginijskiego lub alkoholu
200 ml soku lub żelu z aloesu
¼ łyżeczki oleju witaminy E (naturalny środek nawilżający dłonie i konserwujący preparat)

Przygotowanie:
1.Olejki eteryczne i witaminę E wlej do pojemnika i dobrze wymieszaj.
2. Dodaj oczaru lub alkoholu do olejków i ponownie wymieszaj.
3.Dodaj sok z aloesu i rozmieszaj.
4.Preparat przelej np. do podręcznego spryskiwacza.

! Pamiętaj, aby wstrząsnąć przed każdym użyciem. Trwałość tego płynu wynosi ok. 3-4 miesiące. Tak przygotowany płyn możemy dozować za pomocą spryskiwacza. Specyfik ten  możecie wziąć ze sobą np. do torebki, czy do samochodu i nie martwić się już gdzie znaleźć ciepłą wodę i mydło.

Specjalista radzi

 higienistkaGrażyna Wach –  pielęgniarka NZOZ Medica oraz w  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stopnicy

  1. Myjmy ręce często, nie tylko rano i wieczorem, ale zawsze wtedy, kiedy mamy na to czas. W taki sposób unikniemy wielu niebezpiecznych chorób.
  2. Codziennie bierzmy kąpiel. Pamiętajmy jednak, że pod prysznicem zużyjemy mniej wody, niż napełniając każdego dnia pełną wannę.
  3. Dbajmy o higienę jamy ustnej, a unikniemy próchnicy i sztucznej szczęki.
  4. Kto dba o czystość osobistą i otaczające go środowisko, będzie żył dłużej i zdrowiej.
  5. Do „chorób brudnych rąk” należą chociażby: wirusowe zapalenie wątroby typu A, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, zakażenie owsikami, czy tzw. grypa żołądkowa. Warto się przed nimi uchronić dokładnie myjąc ręce.

Publikacja w ramach zadania pn. “EKOstrażnicy Ponidzia – kampania informacyjno-edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do ekorozwoju poprzez promowanie działań i postaw proekologicznych dzieci ze szkół i przedszkoli na Ponidziu” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com