Ks. biskup Andrzej Kaleta – z cyklu „Poznaj bliżej absolwentów buskiego ogólniaka”

0

8 listopada 2017 roku, został mianowany przez papieża Franciszka na biskupia pomocniczego diecezji kieleckiej. Niespełna miesiąc później, bo 9 grudnia przyjął święcenia w katedrze kieleckiej. A mowa o kolejnym, równie znanym w środowisku busczan i nie tylko – absolwencie buskiego liceum – Księdzu Biskupie Andrzeju Kalecie.  To kolejna postać, która szczególnie zapisała się w historii buskiego „ogólniaka”. A my, z racji Świąt Wielkanocnych, no i oczywiście w ramach cyklu artykułów przybliżających znanych uczniów buskiego LO (z okazji 100-lecia liceum),  z przyjemnością przedstawiamy Wam drodzy Czytelnicy, postać  księdza Andrzeja Kalety.

„Ks. Andrzej Kaleta urodził się 14 lutego 1957 roku w Busku Zdroju. Maturę zdał w  1976 roku, uczęszczając do buskiego liceum. W latach 1976-1979 uczył się w Policealnym Studium Zawodowym, uzyskując tytuł technika mechanika, po czym rozpoczął studia na Politechnice Świętokrzyskiej, z których zrezygnował, by w 1979 r. wstąpić do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W 1985r. otrzymał święcenia kapłańskie i przez 5 kolejnych lat posługiwał jako wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia N.M. Panny w Chmielniku (1985-1990) oraz parafii pod wezwaniem św. Wojciecha w Kielcach (1990-1991). W roku 1991 Biskup Kielecki Stanisław Szymecki mianował go prefektem alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Funkcje tę pełnił do 1994 r. Od roku 1994 do 2006 był odpowiedzialny za Bibliotekę WSD w Kielcach, a od 2006 do 2014 roku był ojcem duchownym alumnów kieleckiego Seminarium. W 1992 r., w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie zdał egzamin magisterski, a w 1999r. obronił doktorat na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. W latach 2001-2015 był zatrudniony jako adiunkt w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W latach 2014-2016 był proboszczem parafii pod wezwaniem św. Wojciecha w Kościelcu. W 2016 roku, Biskup Kielecki mianował go diecezjalnym ojcem duchownym kapłanów i wikariuszem biskupim do spraw stałej formacji prezbiterów.  Obecnie prowadzi wykłady z misjologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. 8 listopada 2017 r. została ogłoszona decyzja Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu księdza Andrzeja Kalety Biskupem Pomocniczym Diecezji Kieleckiej i o przydzieleniu mu stolicy tytularnej Maxita” – podaje Janusz Ciba z I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju.

bp_a_kaleta

W rozmowie, ksiądz Andrzej Kaleta zdradził nam, że w liceum uczęszczał do klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Jak mówi, dopiero później rozeznał swoje uzdolnienia oraz talenty i tym samym odnalazł się bardziej w sferze humanistycznej. Jak dodaje, dopiero czas na studiach seminaryjnych pokazał, że jednak  filozofia, teologia i jak się później jeszcze okazało historia, znalazły się w kręgu zainteresowań księdza biskupa Andrzeja Kalety.

– Jeśli chodzi o czasy licealne to najbardziej zapamiętałem nauczycieli. Największe, ale  pozytywne wrażenie wywarło na mnie kilku nauczycieli w tym m.in. profesor Czernikiewicz. To była taka wyrazista postać. Bardzo mocno go wspominam. Raz, że był nauczycielem wymagającym. Dwa był „wychowawcą młodego pokolenia”, szczególnie jeśli chodzi o sprawy związane z ojczyzną. Chyba więcej wymagał od chłopaków, widząc w nas przyszłych mężczyzn. Powtarzał, żeby być prawdomównym, nawet jeżeli się ktoś nie przygotował, niech powie, a nie kombinuje. Wymagał też, żeby zawsze być zdecydowanym i  męskim. Kolejną osobą, której wiele zawdzięczam,  była pani profesor Książek od matematyki. Ta kobieta miała talent do uczenia. Potrafiła nauczyć nawet te osoby, które nie miały specjalnych czy nadzwyczajnych predyspozycji do nauki matematyki. Od nas uczniów, wymagała sporo. Pamiętam jak chodziła z rękami założonymi i patrzyła czy dobrze i prawidłowo rozwiązujemy zadania – wspomina biskup.

W rozmowie z Tygodnikiem Ponidzia, ksiądz biskup, wyznał również, że i były takie przedmioty z którymi miał pewne problemy. W jego przypadku, pomimo  iż  uczęszczał do klasy mat-fiz, była to właśnie matematyka. – Dzięki temu, że pani profesor była wymagająca i  stymulowała do nauki, później już tych problemów nie miałem – dopowiada ks. Andrzej Kaleta. Jak mówi, podobnie było z językiem niemieckim.

– Profesor całą lekcję mówił po niemiecku. Pamiętam jak jeden z kolegów chciał wyjść do łazienki. Podszedł do  biurka profesora i powiedział . „Panie profesorze,  czy mogę wyjść do łazienki?”, a on mówi „Bitte sprechen Sie Deutsch (proszę po niemiecku)”. Biedak nie wiedział, więc wrócił do ławki.  Dopiero gdy dowiedział się jak to powiedzieć, wrócił do profesora i ponownie zapytał. Wtedy profesor go puścił. Z językiem niemieckim zaprzyjaźniłem się do tego stopnia, że zdawałem go  „broniąc” doktorat, później wyjechałem do Niemiec. Więc musiałem opanować ten język perfekcyjnie – opowiada ksiądz.

Ksiądz biskup Andrzej Kaleta z pewnością polecił by młodym ludziom ten typ wykształcenia  (typ klasy matematyczno-fizycznej), ale jak podkreśla bazując na swoim doświadczeniu, sugeruje, aby wcześniej tym młodym ludziom pomóc.

– Młody człowiek, który idzie do szkoły średniej, powinien obeznać bardziej swoje zainteresowania. Ja swoje  przeżyłem, ale ktoś może mieć trudności w takim rozeznaniu się. W końcu każdy musi zadecydować o swoim losie – mówi Andrzej Biskup.

Przypominamy, że pierwszy dzień jubileuszowego zjazdu to 15 czerwca, piątek. A wydarzenie zainauguruje msza święta, która zostanie odprawiona właśnie przez ks. biskupa Andrzeja Kaletę o godzinie 16.00 w kościele p.w. NP. NMP w Busku-Zdroju.       Marta Gajda

 

 

Udostępnij.

Dodaj komentarz