Kolejny sukces podczas poszukiwań szczątków alianckiego samolotu!

0

W minioną sobotę, 29 września na polach gminy Opatowiec między Kociną, a Krzczonowem, ekipa Stowarzyszenia “Wizna 1939” przeprowadziła kolejny etap poszukiwań szczątków bombowca –  Liberatora B24L EW-250, który podchodząc do awaryjnego lądowania rozbił się w czasie II Wojny Światowej. Tym razem z ziemi wydobyto drugi silnik wraku!

Pierwsza kwietniowa akcja, w której udział wzięli m.in.  ekipa telewizyjnego programu pt. “Było nie minęło” pod redakcją Adama Sikorskiego, grupa Stowarzyszenia “WIZNA 1939”, członkowie Społecznego Komitetu Upamiętnienia Lotników – zorganizowana przez Społeczny Komitet Upamiętnienia Lotników RAF i SAAF załogi Liberatora B 24L EW-250L, w pełni się powiodła. Zaś wynik kwietniowych poszukiwań był fenomenalny. Z ziemi udało się wydobyć ponad 300 kilogramów elementów  samolotu oraz ważący pół tony silnik  Pratt and Whitney model R1630 14. cylindrowy o mocy 900KM.

IMG_5842

Jak poinformował nas Dariusz Szymanowski ze Stowarzyszenia „Wizna 1939” już na początku wrześniowych poszukiwań, urządzenia zarejestrowały bardzo silny sygnał pod ziemią. W związku z tym członkowie grupy podjęli próbę odnalezienia tego co urządzenia wskazały.

– Na początku wychodziły drobne przedmioty, ale im dalej, im głębiej, wreszcie na głębokości 3,5 metra odnaleźliśmy drugi silnik Liberatora. Wszystko wskazuje na to , że ta ziemia kryje jeszcze wiele ciekawych historii i niebawem tu wrócimy – zaznacza pan Dariusz.

Jak podkreśla z kolei Adam Jarkiewicz, poszukiwania okazały się bardzo owocne. Badacze odnaleźli m.in…więcej czytaj w papierowym wydaniu Tygodniku Ponidzia

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com