KMZB przynosi efekty

0

Narzędzie policjantów zwane Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa przynosi założone rezultaty. Dzięki zgłoszeniom mieszkańców poprawia się bezpieczeństwo w miejscu ich zamieszkania. Nie ma takiej możliwości, aby funkcjonariusze mogli być wszędzie. Jednak, jeśli otrzymują od mieszkańców sygnały o niebezpiecznych miejscach, czy ryzykownych zachowaniach, skrupulatnie je weryfikują.

Dla przykładu: W Broninie, na drodze krajowej nr 73 naniesiono zgłoszenie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości. Policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego z buskiej komendy, tym samym, zwracają jeszcze bardziej uwagę na pojazdy poruszające się z nadmierną prędkością właśnie w tym miejscu.

– W piątek, 3 marca patrol pełniący służbę w tej miejscowości zauważył kierującego oplem, którego szybkość zdawała się być zbyt duża. Stróże prawa dokonali pomiaru i potwierdziły się ich przypuszczenia. Mieszkaniec powiatu tarnowskiego w miejscu ograniczenia prędkości do 50 km/h, poruszał się z szybkością 108 km/h – poinformował nas Tomasz Piwowarski, oficer prasowy buskiej komendy.

Za znaczne przekroczenie (o 58 km/h) kierowca otrzymał mandat i punkty karne, a w dodatku policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Policja zachęca wszystkich mieszkańców do korzystania z interaktywnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niemu kontakt z policją jest znacznie ułatwiony. Teraz nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby przekazać policji, gdzie występuje problem z bezpieczeństwem i jakiego rodzaju on jest. 

Jak skorzystać z KMZB?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i kliknąć w link przenoszący do geoportalu. Następnie znaleźć na mapie lokalizację, za pomocą czerwonego plusa w lewym dolnym rogu wybrać rodzaj występującego zagrożenia i następnie umieścić je w odpowiednim miejscu. Do wyboru mamy m.in. spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, utonięcia, używanie środków odurzających, znęcanie się nad zwierzętami, żebractwo, złą organizację ruchu drogowego, wypalanie traw, poruszanie się po terenach leśnych quadami, niewłaściwa infrastrukturę drogową, złe oznakowanie dróg, nielegalne wyścigi samochodowe, kłusownictwo, dzikie wysypiska śmieci, akty wandalizmu, bezdomność, niszczenie zieleni.

Warto zauważyć jednak, że zgłoszenia możemy zaznaczać tylko raz na dobę. Dopiero po upłynięciu 24 godzin system zarejestruje kolejną sugestię wysłana za pomocą naszego komputera.

Jednocześnie przypominamy, że nie jest to sposób na przekazywanie pilnych potrzeb interwencji. Policjanci nie wyjeżdżają bowiem w podane miejsce bezzwłocznie, a jedynie sprawdzają, czy zgłoszony problem rzeczywiście występuje w podanym miejscu.

W nagłych przypadkach należy korzystać z dotychczasowych i ciągle aktualnych numerów alarmowych 997 lub 112.

/in/

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com