Jak seniorzy lato witali

0

Zgodnie ze staropolskim obyczajem lato trzeba przywitać należycie. Pamiętali o tym kazimierscy seniorzy skupieni wokół Kazimierskiego Ośrodka Kultury. 24 czerwca w kilkunastoosobowym gronie wybrali się nad miejscowy zalew, by tam uczynić zadość tradycji.swietojanska 005
Nie zabrakło ludowych przyśpiewek i pięknych kolorowych wianków wykonanych własnoręcznie przez wszystkie panie. Było także co nieco o genezie tego pięknego zwyczaju. W szczegóły wianków i sobótek wtajemniczyła zebranych Agnieszka Styczeń z KOK witając ich słowami: dzisiaj w dzień św. Jana, mała garstka nas zebrana, święci tak, jak przed wiekami wieczór zdobiony wiankami”, po czym emerytowana polonistka z LO Emilia Molska odczytała swój autorski wiersz o kazimierskim zalewie.

swietojanska 025
Kazimierska wodo ty kropelko morza w tobie się odbija przedwieczorna zorza. Kazimierska wodo masz taflę jeziora nad tobą piękniejsza każda dzionków pora. Kazimierska wodo w tobie jak w jeziorze całą swą urodą wieczorne lśnią zorze. Kaźmierski akwenie skromne twoje wody Donosom dodałeś piękna i urody. Kazimierska wodo tutaj można marzyć, że jest się nad morzem i na morskiej plaży. Kazimierska wodo, jakżeś nam jest bliska, ukrywasz historię i wykopaliska. Kazimierska wodo nadzieja w nas błyska, że będą nad tobą wkrótce uzdrowiska. Kazimierska wodo bądź naszą radością, my ci odpłacimy nadbrzeży czystością” – śpiewano na ludową melodię.

swietojanska 042
Ukoronowaniem imprezy było uroczyste rzucenie wianków na taflę zalewu.

Joanna Strączek-Dziabała

Udostępnij.

Dodaj komentarz