„Górka” otwiera się na potrzeby pacjentów – rusza okulistyka!

0

logo_pngJeszcze w tym miesiącu Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno – Rehabilitacyjny „Górka” rozpocznie świadczenia usług z zakresu okulistyki jednego dnia. Do kanonu zabiegów wchodzi operacyjne usuwanie zaćmy, a dodatkowo specjaliści wprowadzą dla pacjentów programy lekowe, czyli ułatwią im dostęp do leków, które nie refundowane są horrendalnie drogie.
W związku z tymi nowinkami postanowiliśmy przepytać na tę okoliczność dyrekcję i specjalistów z ośrodka. W rozmowie z Kariną Lechowską, dyrektor Jadwiga Karcz i doktor Piotr Najkowski przekonują, że Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno – Rehabilitacyjny „Górka” rozwija się z korzyścią dla młodszych i starszych pacjentów, a podjęte działania są odpowiedzią na potrzeby społeczności. Starania i otrzymanie kontraktu na okulistykę są dowodem na to, że „Górka” trzyma się dobrze i jest pokłosiem walki o wpisanie na listę sieci szpitali.

Gorka.. (1)
Jadwiga Karcz: Wszystkich nas bardzo cieszy fakt, że Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno – Rehabilitacyjny „Górka” został wpisany na listę. Daje nam to pole do jeszcze większego rozwoju, a dzięki temu placówka otwiera się na potrzeby pacjentów.
Co będzie zawierać zakres świadczeń usługi „okulistyka jednego dnia”?
JK: Okulistyka jednego dnia, to przede wszystkim włączenie do zakresu świadczeń szpitala zabiegu operacyjnego usuwania zaćmy. Dodatkowym świadczeniem realizowanym w naszym szpitalu z zakresu okulistyki jest – Program lekowy.
Pacjenci często zadają pytanie o możliwość bezpłatnych wizyt w poradni okulistycznej.
Na razie nie było konkursu na ten rodzaj świadczenia, a nie ukrywam, że chcielibyśmy przystąpić do niego. Mamy zarejestrowaną poradnię okulistyczną, która obecnie świadczy usługi komercyjne.
Co pacjent ma zrobić by zoperować się w państwa placówce?
JK – Pacjent ze skierowaniem na operację zaćmy zgłasza się do naszej placówki, gdzie zostaje wpisany na listę oczekujących , następnie ustalany jest termin badania kwalifikującego do zabiegu. Jeśli pacjent spełnia warunki ma wyznaczany termin zabiegu. Po zabiegu operacyjnym ustalany jest termin wizyty kontrolnej. Jest także możliwość wykonania zabiegu usunięcia zaćmy odpłatnie.
Kto będzie wykonywał zabiegi operacyjne?
JK – Te zabiegi będą wykonywać lekarze z Kliniki Okulistyki w Lublinie pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Roberta Rejdaka . Ordynatorem Oddziału Okulistyki jest lek. med Piotr Najkowski.
Profesor, jest tu kluczową postacią, bowiem, co muszę podkreślić, stworzył on ze swym zespołem naukowców pierwszą na świecie tabletkę, która spowalnia rozwój jaskry. Ten jeden z najwybitniejszych okulistów w Europie, operował będzie właśnie w naszej sali operacyjnej.
Już sam profesor Rejdak jest wystarczającym „powodem”, dla którego pacjenci chętnie będą się zwracać o pomoc właśnie na „Górkę”. Ale nie oszukujmy się, czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy w innych ośrodkach kształtuje się na poziomie 4- 5 lat.
Czy powstała zatem w Busku realna szansa na skrócenie tych kolejek?
JK –Zdecydowanie tak! A przynajmniej na samym początku, bo nie ukrywam, że z dnia na dzień mamy coraz więcej chętnych, a pierwsze zabiegi przewidziane są już 28, 29. i 30. października.
Wstępnie planujemy wykonać 45 operacji zaćmy w ciągu miesiąca. Liczba operacji z czasem będzie zwiększana. Tym bardziej zachęcam wszystkich mieszkańców Ponidzia i okolic, aby nie zastanawiali się długo, tylko dzwonili i wpisywali się na listę oczekujących. W związku z dużym zainteresowaniem uruchomiliśmy nową linię telefoniczną przeznaczoną do rejestracji okulistycznej – tel. 41 370 34 18.
Drugi konkurs ogłoszony przez NFZ, na którego umowę otrzymał szpital „Górka” dotyczy programu lekowego. Proszę przedstawić panie doktorze naszym Czytelnikom założenia tego świadczenia.
Piotr Najkowski: Chodzi o program lekowy pn. „Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD)”, który będziemy prowadzić wspólnie z dr Julitą Niewczas. Już samo to, że udało nam się uzyskać to świadczenie, uważam za ogromny sukces szpitala, bo jako jedyni z nowych placówek w województwie świętokrzyskim otrzymaliśmy kontrakt na prowadzenie tego programu. Liczba miejsc do tego typu programów jest zwykle ograniczona. Pacjenci najczęściej muszą podróżować niemal na drugi koniec kraju, aby otrzymać pomoc w tym zakresie.
To bardzo ważne działanie, bo proszę sobie wyobrazić, że jeden zastrzyk, to dla pacjenta koszt ok. 2 tysięcy złotych, a osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej przybywa. Mówiąc obrazowo – polega na tworzeniu się pod niedotlenioną i uszkodzoną siatkówką, w okolicy plamkowej, sieci naczyń krwionośnych, których ścianki przepuszczają osocze, tworząc obrzęk oraz są źródłem krwotoków do plamki. W rezultacie prowadzi to do nieodwracalnego uszkodzenia fotoreceptorów wzrokowych. Choroba rozpoczyna się nagle i może szybko postępować, niszcząc siatkówkę nawet w ciągu kilku tygodni. Leki, które będziemy podawać mają za zadanie utrzymać ostrość widzenia choć zdarzają się przypadki znacznej jego poprawy w trakcie leczenia.
Program nie jest bardzo rozbudowany, bo Fundusz przeznaczył kwotę, która obejmie kilkoro pacjentów. Zapotrzebowanie w województwie świętokrzyskim jest jednak dużo większe. Nie będę ukrywał, że będziemy dążyć w miarę możliwości do tego by pomóc jak największej liczbie osób. W regionie mamy ograniczone możliwości w tym kierunku, a działania są potrzebne, więc jest na to duża szansa. Tym bardziej, że pomiędzy Krakowem, a Kielcami nie ma miejsca, które dysponuje takimi możliwościami.

Gorka 01
Jak wygląda procedura, którą musi przebyć pacjent, aby dostać się do takiego programu?
PN: Nie otrzymaliśmy jeszcze kontraktu na prowadzenie poradni okulistycznej, bo takowego NFZ jeszcze nie ogłosił. Zatem pacjenci będą musieli liczyć się z tym, że pierwsza wizyta kwalifikacyjna w naszej przychodni będzie komercyjna, a zatem pełnopłatna. Dobrze byłoby, gdyby każdy z pacjentów starający się dostać do programu przyszedł z badaniami typu tomograf oka ( OCT), oraz angiografią fluoresceinową, nie starszymi jednak jak sprzed trzech miesięcy. Umożliwi to szybsze włączenie do programu i ograniczy wydatki pacjenta. Taki pacjent jest przez nas badany – kwalifikowany, a jego dokumenty i wyniki wysyłane są do Warszawy. Tam komisja analizuje badania lekarzy i te dostarczone przez pacjenta oraz ostatecznie stwierdza, czy pacjent zostanie zakwalifikowany. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to od tego momentu już wszystko jest bezpłatne, a więc dalsze badania, dostęp do leku oraz każda jego iniekcja.
Zapewne znajdą się osoby, które podniosą alarm, że „Górka” odcina się od małych pacjentów, bo nie opłaca się ich leczyć, bo dorośli pacjenci to mniejszy kłopot, że szpital dąży do całkowitego zredukowania oddziałów dziecięcych. Posiada Pani argument na te zarzuty?
JK: Rozszerzając zakres świadczonych usług staramy się jak najpełniej wykorzystać szanse, jakie daje nam nowoczesny, bardzo dobrze wyposażony ( co podkreślił również profesor Rejdak) blok operacyjny naszego szpitala. W tygodniu służy on zwykle naszym małym pacjentom.
Szpital działa podobnie, jak przedsiębiorstwo. Abyśmy mogli istnieć i leczyć małych pacjentów musimy utrzymać nasze finanse na dobrym poziomie.
Jeśli chodzi o naszych małych podopiecznych, to przez cały czas o nich dbamy. Nie ma tu jakichkolwiek podstaw do obaw o ich leczenie i rehabilitację na „Górce”, która przecież z myślą o najmłodszych właśnie została stworzona. Organizujemy „Białe dni i tygodnie” już nie tylko w naszych czterech ścianach, ale odwiedzamy placówki oświatowe w regionie, gdzie bezpłatnie badamy dzieci pod kątem ewentualnych wad postawy.
To nie wszystko. Właśnie rozpoczęliśmy nabór na turnusy dla dzieci z otyłością i nadwagą. Zadbamy o nie poprzez program oferujący dietę niskokaloryczną, konsultacje dietetyczne i psychologiczne, edukację zdrowotną i cztery zabiegi dziennie indywidualnie dobrane przez lekarza z zakresu kinezyterapii, hydroterapii, balneoterapii i fizykoterapii. Nie zapominamy więc o misji jaka przyświecała powstaniu szpitala.

prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak
nonameJeden z najwybitniejszych okulistów w Europie. Kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Katedry Okulistyki UM w Lublinie. Specjalizuje się w zakresie chirurgii zaćmy, chirurgii witreoretinalnej ciała szklistego i siatkówki oraz urazów gałki ocznej. W swoim życiu przeprowadził już ponad 25 tys. interwencji chirurgicznych oczu, w tym znajdują się najtrudniejsze przypadki w Polsce. Wraz z zespołem naukowców stworzył też pierwszą na świecie tabletkę, która spowalnia rozwój jaskry.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com