Energia z ziemi, pieniądz w kieszeni! cz.II

0

wfo00  EKOstrażnicy Ponidzia 2

 

Przez kilka kolejnych tygodni serwowaliśmy Wam, Drodzy Czytelnicy, szereg informacji związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej w domach mieszkańców Ponidzia. Przedstawiliśmy alternatywy dla pieców węglowych, podpowiadaliśmy w co zainwestować, za każdym razem podając przykłady EKOstrażników, którzy odważyli się i zmienili swoją codzienność na rzecz otaczającego ich środowiska. Przy okazji nasi bohaterowie zasugerowali, że zmiany na dłuższą metę przyniosą, a w niektórych przypadkach już przyniosły, oszczędności w domowym budżecie. Dziś kolejna część o pompach ciepła, którą zakończymy tematykę OZE. Jednak przed nami jeszcze kilka tygodni, podczas których zapoznamy Was z kolejnymi EKOstrażnikami i ich ciekawymi pomysłami jak żyć z myślą o sobie i zarazem o środowisku naturalnym.

Część druga

Krok naprzód zrobiła już pani Joanna Kościelecka, właścicielka domu i gospodarstwa w Młodzawach Dużych (powiat pińczowski). Bohaterka naszego artykułu wymieniła węglowy piec na gruntową pompę ciepła. 

Nowocześnie nie znaczy drogo
Wcale nie jest tak, że najnowocześniejsze rozwiązania są też najdroższe, a co za tym idzie przeznaczone tylko dla osób zarabiających ponadprzeciętnie. Przypadek naszej EKOstrażniczki dowodzi, że nowoczesne technologie, nowinki techniczne i ekologiczne rozwiązania wcale nie muszą być ekstrawagancko drogie i przy dobrej organizacji, mogą sobie pozwolić na nie rodziny z przeciętnym budżetem.

Prawda jest taka, że zakup pompy ciepła jest związany z wysokimi kosztami. Inwestycja ta zapewnia jednak niskie koszty eksploatacji i szybko się zwraca, a dodatkowo przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska.

20171002_140303
Jeśli chodzi o gruntową pompę ciepła, którą zamontowano w domu dziadka pani Joanny, jej koszt jak wskazuje inwestorka, zamknął się w kwocie 57 tysięcy złotych dla ogrzania domu o powierzchni ponad 220m2. Oczywiście to nie mało. –To ostateczny koszt jaki poniosę. Składa się na niego nie tylko zakup pompy, ale również wymiana grzejników w domu na większe i dużo lepszej jakości, wszelkie prace ziemne wraz z wynajęciem koparki, wymontowanie starego pieca i praca elektrykapodsumowuje. Nasza EKOstrażniczka podkreśla jednak, że nie musiała w jednym momencie wyłożyć takich pieniędzy na stół.
Postarałam się o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Musiałam posiadać tylko pięć procent kosztów inwestycji, a pozostałe 95 zostało mi rozłożone na raty na czas ośmiu lat. Oprocentowanie pożyczki to zaledwie 2,5 % w skali roku. Przy terminowej spłacie Fundusz gwarantuje też spłatę 25% zaciągniętej pożyczki. Trzeba było tylko wypełnić wniosek, wykonać operat energetyczny domu i kilka razy pojawić się w urzędzieopowiada nam pani Joanna.
Ciekawi jesteście jak wyglądają koszty użytkowania pompy? Wszak potrzebuje ona energii do pracy. Od maja do sierpnia, kiedy pompa ogrzewała wyłącznie wodę wygenerowała koszty wysokości, uwaga… 30zł! Zima co prawda przed domownikami, ale z doświadczenia innych (głównie kuzyna pani Joanny, który posiada takie urządzenie i podobnej wielkości dom) trzy najzimniejsze miesiące zimowe (grudzień, styczeń i luty) to koszt zaledwie 800zł. Czyli nawet mniej niż tona węgla.

Nieoceniony komfort użytkowania
Pani Joanna zanim zdecydowała się na montaż pompy ciepła, bardzo dokładnie śledziła rynek odnawialnych źródeł energii. Jako, że rozwiązań jest wiele, chciała, aby podjęta przez nią decyzja okazała się trafna z różnych względów. Dużą rolę odgrywały kwestie ekonomiczne, jeszcze większe późniejsza długoterminowa eksploatacja, ale najważniejszy był komfort użytkowania. Ten, przy pompach ciepła jest zwykle nieoceniony. -Wszystko robiłam z myślą o moim dziadku, który nie jest coraz młodszy, potrzebuje odciążenia od pewnych czynności, dlatego szukałam alternatywy dla pieca – mówi pani Joasia. pompa mlodzawy_1Również pan Władysław cieszy się z nowego rozwiązania, choć na początku był sceptycznie nastawiony do likwidowania pieca i nawet chciał go zostawić, tak na wszelki wypadek. Dał się jednak namówić i ostatecznie dom ogrzewany jest wyłącznie przez wodę. –Ile to było zachodu z szykowaniem drewna na zimę. Trzeba było je kupić, porżnąć, a potem jeszcze porąbać i poukładać w stosie. Oprócz tego na każdy sezon należało kupić ze trzy tony węgla. Sporo pracy mi odeszło w tym roku mówi użytkownik nowego ogrzewania. –Nie bałem się lata. Zastanawiałem się co przyjdzie w zimne dni. Te kilka chłodnych nocy potwierdziło, że wszystko działa. Jakież było moje zdziwienie, gdy obudziłem się, a grzejniki były ciepłe. A ja nawet nie myślałem o tym, żeby w piecu palić. Jakie to teraz wygody nam oferuje ten świat opowiada senior.
Za wszystko odpowiada czujnik temperatury, który w razie potrzeby załącza pompę.

Minusy tego rozwiązania
Dzięki naszym EKOstrażnikom udowodniliśmy, że pompa ciepła oprócz tego, że nie emituje do atmosfery żadnych zanieczyszczeń, jest tanim w eksploatacji rozwiązaniem i bardzo wygodnym jednocześnie. Jednak wszędzie kryją się jakieś niedogodności.pompa ciepla mlodzawyTrzeba mieć przede wszystkim sporą działkę, na której trzeba rozłożyć pętle poziome, a nie każdy, szczególnie w większych aglomeracjach takową posiada. Poprawnie wykonany wymiennik gruntowy nie ma żadnego wpływu na zieleń na powierzchni. Jednak trzeba liczyć się z tym, że na obszarze, na którym rozłożona jest pozioma instalacja nie można sadzić nic, co posiada głęboki i rozłożysty system korzeniowy, bo grozi to zniszczeniem i rozszczelnieniem rur. Jeśli stałoby się najgorsze, konieczne byłoby odkopanie i sprawdzanie szczelności zestawu w każdym jego elemencie oraz ponownym nabiciem gazu (ok. 300zł).
Na tym miejscu nie możemy położyć też kostki brukowej, ponieważ musi zostać zachowany naturalny obieg wody i temperatury mówi pani Joanna.

Jak widać na przykładzie pani Joanny i pana Władysława, nasze codzienne działania mogą przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych i ich negatywnych skutków. Dlatego może warto zastanowić się, co będzie dobre dla naszego portfela i otoczenia.
Spośród wszystkich energii odnawialnych pompa ciepła jest rozwiązaniem, które może być stosowane praktycznie wszędzie, przez cały rok, niezależnie od warunków gruntowych panujących na terenie inwestycji. Może warto rozważyć ten pomysł i przełożyć go na swoje własne podwórko?

Publikacja w ramach zadania pn. „EKOstrażnicy Ponidzia 2 – kampania informacyjno – edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do ekorozwoju poprzez promowanie dobrych praktyk z zakresu działań i postaw proekologicznych mieszkańców gmin z terenu Ponidzia” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com