Dziękowali za plony

0

Barwne korowody, piękne wieńce dożynkowe, bochny chleba i suto zastawione stoiska królowały na tegorocznych gminnych dożynkach, które 21 sierpnia odbyły się w Szczaworyżu.

szczaroryz52

Święto Plonów rozpoczęto uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Szczaworyżu, którą koncelebrowali księża: ks. prałat Marek Podyma, ks. kanonik Tadeusz Szlachta duszpasterz rolników, ks. kanonik Stanisław Kondrak proboszcz parafii w Szczaworyżu.


szczaroryz68

Podczas nabożeństwa modlono się za rolników i ich rodziny, a także dziękowano Bogu za chleb powszedni i tegoroczne plony.

dozynki busko2

Po nabożeństwie poświęcono dożynkowe wieńce, po czym barwny korowód ruszył na plac gdzie oficjalnie zastępca burmistrza miasta i gminy Busko-Zdrój Henryk Radosz, otworzył uroczystość.

szczaroryz14

Z rąk starościny i starosty dożynek Alicji Kopińskiej i Ireneusza Skórskiego burmistrz przyjął chleb: – Z należytym szacunkiem przyjmuję od Państwa ten chleb – symbol tegorocznych plonów, ciężkiej pracy, rolniczego trudu i dostatku. Będziemy go dzielić sprawiedliwie, z pamięcią o wszystkich mieszkańcach naszej gminy, aby nie zabrakło go w żadnym domu – powiedział.

dozynki busko4

W swym wystąpieniu odniósł się do polskiej tradycji ludowej: – Uczestniczymy dzisiaj w gminnym Święcie Plonów, jednym z najpiękniejszych świąt w naszej polskiej tradycji. Dożynki są kontynuacją długiego i pięknego polskiego obyczaju, a jednocześnie symbolem uhonorowania pracy rolników.

dozynki busko3

W imieniu całej gminnej społeczności podziękował rolnikom za uszanowanie ziemi i kontynuację tradycji i życia zgodnego z naturą. Życzył by przyszłe lata były dobrym czasem dla rolnictwa. Słowa podziękowania skierował do wszystkich zaangażowanych w organizację święta plonów.

szczaroryz05

Kolejnym punktem uroczystości była część obrzędowa. Obśpiewanie dożynkowych wieńców rozpoczęli gospodarze – sołectwo Szczaworyż.

dozynki busko1
Przyśpiewki obfitowały w żartobliwe teksty, często odnoszące się do współczesnych wydarzeń. Nie zabrało próśb, pouczeń, a także słów uznania i podziękowań skierowanych do gospodarzy gminy. Wieńce i prezentację delegacji oceniało jury, które w dalszej części uroczystości przyznało nagrody za najlepsze wieńce.

szczaroryz16
Nagrody za najlepsze gospodarstwa rolne w tym roku otrzymali: Grażyna i Ireneusz Skórscy (Szczaworyż), Jolanta i Artur Fodymscy (Szczaworyż), Anna i Mariusz Fodymscy (Szczaworyż), Alicja i Grzegorz Kopińscy (Szczaworyż), Teresa i Grzegorz Wójciccy (Służów), Grażyna i Józef Malara (Szczaworyż).
Wybrane zostały również najlepiej prezentujące się stoiska. Pierwsze miejsce zajął Wełecz, drugie Oleszki, a trzecie Widuchowa.

szczaroryz24
Bezkonkurencyjny w tym roku okazał się wieniec ze Zwierzyńca, który zdobył główną nagrodę. Zwycięski wieniec weźmie udział w dożynkach powiatowych, które 28 sierpnia odbędą się w Solcu-Zdroju. Drugą nagrodę za najładniejszy wieniec otrzymało sołectwo Zbrodzice, a trzecią Młyny.
Serdecznie gratulujemy!

EHR

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com