Drzewa – zielone płuca Ziemi

0

EKOstrażnicy Ponidzia

wfo00Dają nam cień, ochłodę, schronienie przed deszczem, dają nam pokarm, źródło ciepła i budulec. Drzewa – są z nami od zarania życia na Ziemi. Są domem dla zwierząt, przysparzają im pokarmu, ratują życie, ale najważniejszą i największą zasługą drzew jest produkcja tlenu i oczyszczanie powietrza, którym oddychamy z dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów. Drzewo to życie.

Te i wiele innych wiadomości przyswoiły sobie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stępocicach (gmina Działoszyce) podczas imprezy pod nazwą „Dzień Drzewa” zorganizowanej 10 października 2016 roku. Milusińskich z tej „proekologicznej” placówki odwiedziła Magdalena Skrzypek ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Pani Magda, która wie chyba wszystko o drzewach, poprowadziła bardzo ciekawą prelekcję, podczas której dzieci dowiedziały się wielu bardzo pożytecznych informacji dotyczących zagadnienia „Święto Drzewa wśród pól”.

ziemia7

Rozmawiano nie tylko o drzewach leśnych, parkowych czy rosnących w naszych sadach, ale także o tych rosnących na polach uprawnych. Niegdyś takie drzewa stanowiły nieodłączny i jakże piękny element krajobrazu polskiej wsi, jak chociażby wierzba płacząca, która niejednokrotnie była źródłem inspiracji poetów, pisarzy i malarzy. Dziś niestety, drzewostan śródpolny stale jest przerzedzany, by stworzyć rolnikom możliwość maksymalnego powiększenia powierzchni pól uprawnych..

ziemia3

To negatywne zjawisko odbija się nie tylko na stanie środowiska, ale także na klimacie. Poprzez ścięcie drzewa zwierzęta tracą dom, my tracimy tlen, a klimat się zaostrza. Bowiem, jak udowodnili eksperci, drzewostan śródpolny wpływa na łagodzenie klimatu.

ziemia5

Barwnym opowieściom o drzewach i licznych korzyściach od nich płynących przysłuchiwały się również sympatyczne przedszkolaki ze Stępocic. Było mnóstwo ciekawych pytań i takież odpowiedzi.

ziemia4

Tu warto dodać, że szkoła w Stępocicach, która, jak już nam wiadomo jest bardzo „eko”, co roku włącza się w nasadzanie młodych drzew, co jest bardzo szczytną inicjatywą i zarazem godną naśladowania. „Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączają się we wszystkie prośrodowiskowe inicjatywy. Ekologia jest dla nich bardzo ważna, a nas, jako pedagogów cieszy to niezmiernie, bo wiemy, że zaszczepiamy w młodych ludziach coś niezwykle cennego dla środowiska, co będzie w przyszłości korzystne dla nas wszystkich” – mówi Anna Wites, dyrektor SP w Stępocicach.

Archiwalne zdjęcie z 2012 roku. Uczniowie pierwszej klasy SP w Stępocicach ze swoim drzewkiem (jodełką), które wówczas posadzili.

drzewka2

O drzewka posadzone w 2012 roku dbają: Zuzia, Angelika, Mateusz, Igor, Mateusz, Adam, Kamil oraz Kuba. Jodełka urosła i uczniowie także. Dziś są już w piątej klasie .

„Słynne” drzewa w regionie

 • Dąb Bartek – wedle najnowszych badań dendrologicznych ma około 1012 lat! Rośnie sobie spokojnie w miejscowości Bartków koło Zagnańska. Jest to ewenement w skali kraju i Europy. Drzewo osiąga wysokość 30 m, a obwód jego pnia w dolnej części wynosi 13,4 m. Rozpiętość korony z kolei wynosi 20×40 m. Dąb Bartek jest Pomnikiem Przyrody prawem chronionym od roku 1952, a pierwsze wzmianki o nim w literaturze fachowej datowane są na 1829 rok.
 • Sosna Pospolita, zwana także „niepospolitą” rośnie w Wełczu koło Buska – Zdroju. Jest to bardzo nietypowe drzewo, z odsłoniętym niemal całym systemem korzeniowym. Stało się tak w wyniku obniżenia terenu spowodowanego eksploatacją złóż piasku. W efekcie sosna wygląda, jakby stała na palcach. Przyrodnicy zwą ją także sosną „kroczącą, wiszącą” lub też sosną „na szczudłach”.
 • Platan Klonolistny – piękne drzewo zdobiące zespół parkowo – pałacowy w Chrobrzu, (gmina Złota). Platan ma ponad 250 lat i posiada status Pomnika Przyrody.
 • Tulipanowiec Amerykański – niezwykłe drzewo rosnące w zespole pałacowo – parkowym w Górach (gmina Michałów). Tulipanowiec zwany jest tak ze względu na swoje wyjątkowe liście w kształcie tulipana. Jesienią liście te zabarwiają się na przepiękne kolory. Jest to jeden z nielicznych przedstawicieli tego gatunku w naszym regionie.

Czy wiesz, że…

 • Jedno drzewo produkuje w ciągu 1 roku tyle tlenu, ile człowiek zużywa przez 2 lata.
 • Wszystkie lasy Ziemi produkują około 26 mld ton tlenu rocznie.
 • Najwięcej tlenu spośród naszych rodzimych drzew produkuje buk pospolity (1,1 kg), klon, robinia akacjowa, wierzba krucha, lipa i jesion.
 • 1 ha lasu przez 1 rok asymiluje ok. 3 600 kg węgla zawartego w 16 mln m3 powietrza – inaczej mówiąc – hektar lasu wchłania w ciągu 1 godziny dwutlenek węgla wydychany w ciągu godziny przez 200 osób.
 • Drzewa pochłaniają także dwutlenek siarki oraz metale ciężkie: ołów, kadm, miedź i cynk.
 • Najskuteczniej zanieczyszczone powietrze filtruje las świerkowy, ale wystarczy nawet żywopłot ze świerków przy ruchliwej drodze, by zatrzymać nawet do 70% zanieczyszczeń.
 • Lasy stanowią około 28,7% powierzchni Polski. Leśnicy szacują, że w roku 2020 lasy będą stanowić 30%, a w 2050 – 33% powierzchni kraju.
 • Amerykańscy naukowcy obliczyli, że przez 50 lat drzewo produkuje tlen wart 30 tysięcy USD.
 • Najszybciej rosną sosny, brzozy i lipy – te gatunki w najkrótszym czasie wychodzą z etapu młodnika. Dorosłość osiągają  w 10 – 15 lat po posadzeniu. Najwięcej czasu „dorastają” zaś dęby, buki i jodły – wyjście z etapu młodnika zajmuje im ok. 20 – 30 lat.
 • 60 -letnia sosna produkuje tyle tlenu, ile do życia potrzebuje 45 dorosłych osób.

Publikacja w ramach zadania pn. “EKOstrażnicy Ponidzia – kampania informacyjno-edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do ekorozwoju poprzez promowanie działań i postaw proekologicznych dzieci ze szkół i przedszkoli na Ponidziu” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com