Dobre samopoczucie nie gwarantuje zdrowia. Świętokrzyskie Centrum Onkologii radzi: Bądź świadoma

0

O tym, dlaczego kobiety w wieku dojrzałym nie powinny zaniedbywać badania cytologicznego mówi dr Leszek Smorąg – ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Doktor Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, przypomina, że regularne wykonywanie badań cytologicznych chroni kobiety przed zachorowaniem na inwazyjnego raka szyjki macicy.

Często kobiety mówią: po co mam się badać, skoro nic mi nie dolega, dobrze się czuję, nie mam żadnych niepokojących objawów, więc po co mi ta cytologia?

– Właśnie na tym polega sens badania profilaktycznego, że wykonujemy je u osób zdrowych. Badania profilaktyczne są przeznaczone dla osób, które nie mają żadnych objawów choroby. W momencie kiedy pacjentka ma już objawy toczącego się procesu nowotworowego, kwestia jej wyleczenia może być problematyczna. Natomiast kiedy pacjentka trafi do nas w początkowym stadium choroby, które możemy wychwycić właśnie dzięki profilaktycznemu badaniu cytologicznemu, leczenie będzie polegało na trwającym kilkanaście minut zabiegu wycięcia chorego fragmentu szyjki macicy. Następnego dnia pacjentka wychodzi do domu i podlega tylko kontroli onkologicznej. Natomiast gdy choroba jest już bardziej rozprzestrzeniona, chora wymaga wielogodzinnego zabiegu operacyjnego a często także radio-chemioterapii.

O badaniu cytologicznym zapominają również kobiety dojrzałe, które już mają dorosłe dzieci, są po menopauzie, a ich życie seksualne trochę zwalnia. Te panie uważają, że cytologia ich już nie dotyczy, bo zakończyły prokreację, nic im nie dolega, więc unikają wizyt u ginekologa i położnej. Czy rzeczywiście są zwolnione z profilaktyki?

– Wracamy do punktu wyjścia: cytologiczne badania profilaktyczne są dla kobiet, które nie mają objawów choroby. Proszę pamiętać, że dobre samopoczucie nie zastępuje badań profilaktycznych, a badania profilaktyczne nie zastępują chodzenia do ginekologa. Badanie cytologiczne to jedno, ale kobiety w późniejszym wieku też powinny odwiedzać ginekologa, żeby wykluczyć zmiany w jajnikach, czy zmiany w endometrium, czyli błonie śluzowej macicy.

Dlaczego mówi się, że badanie cytologiczne jest badaniem ratującym życie?

– Dlatego, że wykonana w odpowiednim momencie cytologia może zaoszczędzić kobiecie bardzo obciążającego i uciążliwego leczenia. Cytologia wykonana na czas, gdy możemy pacjentce zagwarantować pełne wyleczenie, faktycznie ratuje jej życie.

Czy wystarczy raz zrobić cytologię, czy trzeba badać się regularnie?

– W Polsce przyjęto schemat wykonywania badań cytologicznych co trzy lata. W krajach skandynawskich, gdzie jest bardzo niska zachorowalność na raka szyjki macicy, kobiety wykonują badanie cytologiczne co pięć lat. Naszym problemem nie jest częstotliwość wykonywania badania, ale niska zgłaszalność kobiet. W Polsce niewiele ponad 20 procent kobiet uprawnionych do tego badania, korzysta z bezpłatnej cytologii.

Ile prawdy jest w stwierdzeniu, że kobieta, która regularnie wykonuje cytologię, nie umrze na raka szyjki macicy?

– Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można powiedzieć, że taka kobieta nie umrze na raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy rozwija się średnio powyżej 10 lat, więc jeśli w tym czasie kobieta będzie regularnie co trzy lata wykonywała cytologię, mamy przynajmniej trzykrotnie szansę na wykrycie tego raka we wczesnej postaci. Od każdej reguły są wyjątki, są również bardzo złośliwe postaci raka, o charakterze neuroendokrynnym, jasnokomórkowym i zdarzają się w skali kraju pojedyncze pacjentki, które pomimo regularnego wykonywania cytologii, jednak na tego raka mogą zachorować i umrzeć. Ale proszę pamiętać, że co roku w Polsce umiera na raka szyjki macicy aż1600 kobiet. Gdyby każda Polka regularnie co trzy lata wykonywała cytologię, te, które miały pecha i jednak zachorowały i umarły, można by policzyć na palcach dwóch rąk. Dlatego regularnie, co trzy lata powinny badać się kobiety w okresie największego ryzyka zachorowania, czyli w wieku 25-59 lat.

Czyli polisę ubezpieczającą nas przed rakiem szyjki macicy realizujemy w ten sposób, że mimo, iż nie mamy żadnych objawów, regularnie co trzy lata wykonujemy bezpłatne badanie cytologiczne? I dopiero wtedy jesteśmy spokojne, że nie grozi nam rak szyjki macicy?

To jest trzyletnia polisa na życie. Pod warunkiem, że będziemy ją odnawiać co trzy lata. Podobnie jest z ubezpieczeniem samochodu, jak nie odnowimy przeglądu, tracimy polisę.

Dziękuję za rozmowę
Izabela Opalińska

Zbadaj się – nagrody i udogodnienia czekają

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 25 – 59 lat na bezpłatne badania cytologiczne. W ramach jednej wizyty wykonywane są dwa badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co pozwala wykryć więcej nieprawidłowych komórek.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapewnia paniom w wieku 25-59 lat:

– bezpłatny dowóz na cytologię do ŚCO w Kielcach lub do miejsca stacjonowania cytomammobusa / cytobusa oraz powrót do miejsca zamieszkania

– możliwość zorganizowania opieki dla osoby niesamodzielnej (dziecka lub osoby z niepełnosprawnościami) na czas badania.

Aby zamówić bezpłatny transport na cytologię, wystarczy zebrać minimum 5 uprawnionych do tego badania kobiet i zadzwonić na dedykowaną projektowi infolinię: 609 99 00 33.

Tutaj możesz bezpłatnie zbadać się

Cytobus – mobilny gabinet położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, wyposażony w niezbędne wyposażenie: fotel ginekologiczny, kabinę higieny intymnej z bidetem o bieżącą wodą, gdzie pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania. Specjalistyczny pojazd jest ogrzewany, klimatyzowany.

Cytobus – mobilny gabinet położnej ŚCO przyjeżdża do każdej miejscowości, aby panie mogły skorzystać z bezpłatnego badania cytologicznego. Rejestracja na badania/zamawianie cytobusa: 609 99 00 33

Najbliższy dyżur cytobusa ŚCO

26 marca – Kije
26 marca – Michalów
30 marca – Donosy
, świetlica wiejska, godz. 12.00-15.00
5 kwietnia – Kazimierza Wielka, Rynek, godz. 9.00-14.00

Rejestracja na badanie w cytobusie: 609 99 00 33

Cytomammobus ŚCO – mobilna pracownia diagnostyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii – mieści się w nim gabinet położnej oraz pracownia mammograficzna.

Panie, które wykonają bezpłatną cytologię w cytobusie, cytomammobusie lub w poradni ginekologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, otrzymują upominki. Na pacjentki, które ułożą najciekawsze hasło zachęcające do profilaktyki, czeka w nagrodę sprzęt AGD.

Zadzwoń i zarejestruj się na bezpłatne badanie cytologiczne: 609 99 00 33. Zamów bezpłatny transport na badanie do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i z powrotem (także dla osób z niepełnosprawnościami) – 609 99 00 33.  Zamów bezpłatny przyjazd cytobusa – mobilnego gabinetu położnej ŚCO do Twojej miejscowości: 609 99 00 33.

Projekt „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania zachęcające kobiety z Subregionu Południowego do badań profilaktycznych” jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

Udostępnij.

Dodaj komentarz