Czytaliśmy „Przedwiośnie”

0

To było już kolejne „Narodowe Czytanie” – wydarzenie kulturalne, nad którym patronat od początku sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaliśmy już Trylogię, Quo Vadis, Wesele… a w sobotę 8 września cała Polska przypomniała sobie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Powieść pozytywistyczną, której ekranizacja miała miejsce w roku 2000, a zdjęcia odbywały się m.in. w chroberskim pałacu Wielopolskich.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pińczowskie „Narodowe Czytanie” koordynowała i zorganizowała Miejsko i Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Olrycha Szanieckiego, przy wsparciu Muzeum Regionalnego. Dyrektor książnicy Jolanta Opoka, jak zwykle stanęła na wysokości zadania i razem ze swoimi pracownikami dopięła wydarzenie „na ostatni guzik”. Do wspólnego czytania zaproszono tym razem służby mundurowe, organizacje i  stowarzyszenia, a całość zainaugurował burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Pińczowskie Przedwiośnie” podzielono na 27 najciekawszych fragmentów, które były niejako próbą literackiej wędrówki przez całe dzieło. Próby tej – niezwykle zresztą udanej – dokonał Wojtek Jurewicz, aktor i kierownik Teatru Ciut Frapującego, który reżyseruje „Narodowe Czytanie” w Pińczowie od jego zarania.

Przez dwie i pół godziny… więcej w papierowym wydaniu “Tygodnika Ponidzia”. 

 

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com