Czas wdzięczności i uhonorowania ciężkiej pracy rolników (fotorelacja)

0

W piękną, słoneczną niedzielę, w Bejscach zapachniało świeżutkim chlebkiem, wypieczonym z mąki z tegorocznych zbóż. To właśnie w tej miejscowości, 28 sierpnia, obchodzono dożynki powiatu kazimierskiego.

bejsce11W piękną, słoneczną niedzielę, w Bejscach zapachniało świeżutkim chlebkiem, wypieczonym z mąki z tegorocznych zbóż. To właśnie w tej miejscowości, 28 sierpnia, obchodzono dożynki powiatu kazimierskiego.
Święto plonów rozpoczęto od mszy świętej dziękczynnej w kościele Świętego Mikołaja.

bejsce046

Następnie długi korowód dożynkowy, prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Bejsc pod batutą Radosława Kornasia przeszedł na teren muszli koncertowej. Tuż za orkiestrą w pochodzie podążali starostowie dożynek, delegacje z wieńcami, wójtowie, burmistrzowie, władze strzebla powiatowego, wojewódzkiego, tłumy mieszkańców oraz zaproszonych gości.
Wszystkich przybyłych powitali prowadzący imprezę – Alina Włusek i Tomasz Pudo.

bejsce099
Święto plonów to czas wdzięczności, radości oraz okazja do uhonorowania ciężkiej pracy rolników. To właśnie dzięki ich wysiłkowi i doświadczeniu, możemy co roku cieszyć się obfitymi zbiorami z polskich pól i sadów – mówili. Tuż po Mazurku Dąbrowskiego zabrzmiał… hymn Bejsc. Autorką słów do pieśni była Anna Zuwała, a utwór wykonał zespół „Tu i Teraz”.

bejsce108
W tak ważnym dniu dla całej gminy, nie mogło zabraknąć gospodarza Bejsc – Józefa Zuwały.
Dożynki od pół wieku to najważniejsze święto polskiej wsi. Tradycyjny bochen chleba z tegorocznego ziarna, który otrzymujemy dziś od naszych rolników to najwspanialszy symbol chłopskiej pracowitości, gospodarności oraz troski o lepsze jutro – mówił wójt. Patrzyłem z radością na dożynkowy korowód. Kieruje słowa uznania za kultywowanie tradycji, za piękne, okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na chleb i nowy zasiew nie zabraknie – dodał.

bejsce126
Zgodnie ze staropolską tradycją starostowie dożynek na ręce włodarza gminy, powiatu i województwa złożyli bochny pachnących chlebków, które zostały pokrojowe i rozdane gościom.

bejsce127
„Przyjmijcie ten dorodny bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż będący symbolem pracy rolników ziemi kazimierskiej. Dzielcie go mądrze i sprawiedliwie, aby nikomu chleba nie zabrakło” – mówili starostowie dożynek .
Starościną dożynek była Marzena Głowacz, która wraz z mężem Robertem, od piętnastu lat, prowadzi osiemnastohektarowe gospodarstwo rolne. Państwo Głowacz specjalizują się w produkcji bydła mlecznego jak i opasowego oraz trzody chlewnej. Uprawiają rośliny strączkowe, zboża oraz warzywa. Prowadzą również rodzinną firmę produkującą wyroby betonowe, w tym montaż ogrodzeń i posadzek betonowych. Mają córkę Amelię oraz syna Sebastiana.
bejsce141
Z kolei zaszczytna rola starosty dożynek przypadła Mariuszowi Celuchowi, który wraz z żoną Pauliną oraz synami Piotrem, Jakubem i Danielem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni czterdziestu trzech hektarów. Uprawiają tytoń, buraki cukrowe, kukurydze i ziemniaki. Państwo Celuchowie specjalizują się także w hodowli opasów oraz tuczników. Pan Mariusz prężnie rozwija swoje gospodarstwo korzystając ze środków unijnych.

bejsce135
Podczas dożynek ogłoszono wyniki konkursu powiatowego na najbardziej zadbane, estetyczne i bezpieczne gospodarstwo rolne w powiecie kazimierskim. Pierwsze miejsce, czyli miano najlepszej kazimierskiej zagrody 2016 zdobyli państwo Piotrowscy z Ciuślic (gmina Czarnocin). Teraz pani Aleksandra i pan Dariusz Piotrowscy będą reprezentować teren kazimierski w XVIII edycji konkursu województwa świętokrzyskiego „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku”.
bejsce228

Drugie, nie mniej zaszczytne miejsce zdobyli państwo Paulina i Mariusz Celuchowie, mający gospodarstwo w Ziębicach w gminie Kazimierza Wielka. Pięknym i bezpiecznym gospodarstwem może pochwalić się także pani Urszula wraz z panem Tomaszem z Sietejowa (gmina Skalbmierz). Państwo Sikorowie zajęli trzecie miejsce. Zwycięscy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy.

bejsce19
Ale to nie koniec konkursów tego dnia….W końcu przyszedł czas, aby ogłosić, który wieniec zaprezentuje powiat kazimierski podczas wojewódzkich dożynek. Komisja miała ciężki orzech do zgryzienia, bowiem wszystkie wieńce prezentowały się pięknie! Ale jak wiadomo, trzeba wybrać ten jeden. Do walki o pierwsze miejsce walczyło: sołectwo Czyżowice (gmina Bejsce), sołectwo Czarnocin (gminia Czarnocin), sołectwo Plechów (gminia Kazimierza Wielka), sołectwo Krzczonów (gminia Opatowiec)sołectwo Grodzonowice (gmina Skalbmierz).
I tak do Końskich na świętokrzyskie święto plonów pojedzie wieniec z Czyżowic. „Super! Brawo!” – rozległy się głosy tuż po ogłoszeniu werdyktu.

bejsce002
Warto jeszcze nadmienić, że podczas święta plonów aż 16 sołectw (czyli wszystkie) z gminy Bejsce prezentowały swoje wieńce.
Atrakcji na powiatowych dożynkach w Bejscach nie brakowało. Można było posłuchać zespołów: „Gabułtowianki”, „Sami Swoi” z DPS Bejsce, „Bejscowianie”. Na scenie zaprezentowała się także Strzelecka Grupa „Strzelec” z Kazimierzy Wielkiej.

bejsce183
Z kolei na na placu targowym swoje stanowiska miały Koła Gospodyń Wiejskich. Panie serwowały prawdziwe rarytasy. Tłum gości ustawiał się do gospodyń z gminy Bejsce. Gospodynie z Bejsc, Królewic, Kaczkowic, Uściszowic i Czyżowic częstowały ciastem i chlebkiem posmarowanym smalczykiem, który miał niezłe wzięcie!
Pod wieczór artyści przenieśli nas w lata 80 i 90 serwując dawkę muzyki właśnie z tych lat.
Dożynkowa feta z zespołem „Septyma” trwała w najlepsze do późnych godzin.

Ewelina Tomf

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com