Chleb dzielili sprawiedliwie (fotorelacja/video)

0

W minioną niedzielę 21 sierpnia, mieszkańcy miasta i gminy Pińczów oraz gminy Michałów podziękowali za zebrane plony. Pińczowskie uroczystości dożynkowe odbyły się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, zaś mieszkańcy Michałowa świętowali tego roku w Turze Górnym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Imprezom towarzyszyła deszczowa aura, to jednak nie przeszkodziło gościom dożynkowym w dobrej zabawie.
Uroczystości zainicjowały msze święte, podczas których dziękowano za zebrane plony. W Pińczowie dziękczynną eucharystię w kościele dekanalnym pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty odprawił ks. Jan Staworzyński. Z kolei w Turze Górnym polową mszę świętą celebrowali: ks. Sławomir Olszewski z Michałowa, ks. Bogdan Szymkiewicz z Gór i ks. Adam Kornalski z Wrocieryża.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Po modlitwach rozpoczęły się części obrzędowe, w których główne role grali starostowie dożynek. Teresa Chmielewska z Podłęża i Kazimierz Klasiński z Bogucic Drugich szli w pierwszej parze pińczowskiego korowodu dożynkowego. Obydwoje prowadzą dobrze prosperujące gospodarstwa rolne, obydwoje nie szczędzą czasu i sił, by rolniczy trud przyniósł obfity plon.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po odśpiewaniu Roty pani Teresa i pan Kazimierz przekazali chleb wypieczony z tegorocznych ziaren na ręce burmistrza Włodzimierza Baduraka i przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Radkiewicza. Samorządowcy wspólnie podzielili rumiany bochenek i z pomocą KGW poczęstowali nim wszystkich uczestników święta.
Punktem, na który delegacje dożynkowe czekały z niecierpliwością były prezentacje sołectw. Piękne wieńce i humorystyczne przyśpiewki zaprezentowali mieszkańcy: Bogucic, Brześcia, Kowali, Szarbkowa i Chrabkowa, Skowronna Dolnego, Zagości Starej, Podłęża, Pasturki i Winiar. Dożynkowe wieńce były przepiękne, a wybór najpiękniejszego przysporzył komisji konkursowej wiele trudu. Jednakże, po gorących dyskusjach ogłoszono, że już za kilka dni Gminę Pińczów na dożynkach powiatowych będzie reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Skowronna Dolnego. Gratulujemy!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pińczowskie dożynki gminne zakończyły się występem Bogucanek, koncertem grupy Lesioki i zabawą taneczną przy akompaniamencie zespołu Pakt. Imprezę prowadził Marcin Błach, a ludowe rytmy serwowała kapela Ponidzie Maćka Sobonia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W Turze Górnym paradę wieńców od rolników z poszczególnych wsi odbierał wójt Mirosław Walasek w asyście starostów: Anny Mrozik z Wrocieryża i Janusza Lozio z Zawala Niegosławskiego. Delegacje jak zwykle stanęły na wysokości zadania i przygotowały nie tylko piękne wieńce, ale także ciekawe występy artystyczne, które z pierwszych rzędów oglądali: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Bernard Antos, starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski oraz zastępca komendanta KP PSP w Pińczowie bryg. Wojciech Bucki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Gospodynie i gospodarze śpiewali o codziennej, słabo wynagradzanej pracy na roli, o unijnych dotacjach, o zaradności wójta Walaska i hojności starosty, który – jak wieść gminna niesie – dołożył się do zakupu nowych bucików dla pań z KGW. Na scenie wystąpili mieszkańcy: Tura Górnego, Michałowa, Pawłowic, Gór, Węchadłowa, Zagajówka, Przecławki oraz gospodynie z KGW „Znad Mierzawy”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Po tych wszystkich dowcipnych i szczerych przyśpiewach przyszedł czas na ocenę wieńców dożynkowych i wyłonienie zwycięzcy, którym tego roku ponownie zostały gospodynie z Michałowa. Oj! Trudne zadanie będzie miało jury na dożynkach powiatowych….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dożynki Gminy Michałów zakończyła zabawa taneczna, a całość poprowadziła Edyta Zych.

Joanna Strączek – Dziabała

TUR GÓRNY


PIŃCZÓW


 

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com