Biegał z wykrywaczem i… znalazł skarby

0

Pińczowscy stróże prawa wraz z policjantami  Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach namierzyli 30-letniego mężczyznę, który prawdopodobnie dopuścił się przestępstwa. Wcześniej jednak wspomniany mężczyzna też coś namierzył – przedmioty o wartości historycznej.

Policja ustaliła, że na terenie gminy Kije, sprawca w nieuprawniony sposób pozyskał przedmioty o charakterze zabytkowym ze stanowiska archeologicznego wpisanego do ewidencji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. Bezcennym skarbem odnalezionym przez amatora były np. monety z różnych epok i inne metalowe przedmioty o dużej wartości dla historii i kultury.

30-letni mieszkaniec gminy Kije, przyznał się policjantom, że prowadził poszukiwania na stanowisku, w którym ponad 300 lat temu odbyła się bitwa. Do znalezienia przedmiotów używał wykrywacza metali, który obok wykopanych przedmiotów znaleziono na posesji podejrzanego.

Wykopaliska zostały zabezpieczone do czasu ich zidentyfikowania i zbadania wartości historycznej.

Za dopuszczenie się przestępstwa zniszczenia lub uszkodzenia zabytku chronionego prawem, grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Do czasu wyjaśnienia sprawy mieszkaniec gminy Kije został zwolniony i jak na razie nie postawiono mu żadnych zarzutów.

(k.)

 

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com