Bezpiecznie, bezobsługowo, bezstresowo – LPG w ogrzewaniu domu

0

wfo00

EKOstrażnicy Ponidzia2

Jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie nie dociera gaz ziemny. Jest niezależnym, wydajnym i wszechstronnym źródłem ogrzewania. Nie wymaga dużych pomieszczeń kotłowni ani kosztownej infrastruktury przesyłowej. Mowa o instalacji zbiornikowej na gaz płynny LPG, coraz częściej wybieranej przez Polaków. Kieruje nami wygoda, czy też jesteśmy bardziej świadomymi mieszkańcami naszej planety? Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest jednoznaczna…
W tym wydaniu przedstawimy naszych kolejnych EKOstrażników, którzy postanowili zainwestować w alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnego kotła węglowego. Zobaczmy jak to się sprawdza.
Państwo Grzegorz i Barbara Walochowie od 1,5 roku mieszkają w 70-metrowym mieszkaniu w podpińczowskim Brześciu. To nie jest typowe mieszkanie w bloku. Głównie przez fakt, że każde z tamtejszych „czterech kątów” wspólnotowych posiada własne źródło ciepła!
Pierwszy rok użytkowaliśmy piec tradycyjny. Ileż to było zachodu z rozpalaniem, przynoszeniem drewna i węgla, dokładaniem do pieca. Pomimo, iż w mieszkaniu mamy wydzielone specjalne pomieszczenie, to i tak czasami wyczuwalna była woń spalenizny, chociażby przy otwieraniu drzwiczek od piecamówi nasz EKOstrażnik.Musieliśmy trochę zaoszczędzić po kupnie mieszkania, aby móc pozwolić sobie na nowe źródło ogrzewania. Wstępnie rozważaliśmy piec na pellet, bo to dużo czystsze niż ekogroszek rozwiązanie. Poza tym sprawdzone w rodzinie. Jednak wciąż zajmujące sporo miejscadodaje.
Nasi EKOstrażnicy nie mogli podłączyć się do sieci gazu ziemnego ze względu na brak dostępu, z góry odrzucili też ogrzewanie elektryczne, w związku z wysokimi kosztami późniejszej eksploatacji oraz węglowe, bo stan środowiska nie jest im obojętny. Właśnie dlatego zdecydowali się zmienić stary kocioł. Węgiel, miał, to rozwiązania, które bez dwóch zdań zanieczyszczają środowisko, ale też zmniejszają komfort wypoczynku.

????????

Nie będę ukrywał, że mieszkamy w niewielkiej wsi, gdzie większość rodzin wciąż pali w tradycyjnych kotłach. Często zdarza się tak, że powietrze jest aż „gęste” od dymu, co widać szczególnie mocno wieczorami i rano. Wiem, że jedna osoba tego nie zmieni, ale warto pokazać, że są inne możliwości- powiedział bohater naszego artykułu.
Powodów, aby wybrać instalację zbiornikową zasilaną gazem płynnym ze stałych zbiorników znajdujących się na zewnątrz budynku było dużo. Trzeba zauważyć, że zarówno pan Grzegorz, jak i pani Barbara, w ciągu dnia pracują. Gospodarz jest zawodowym kierowcą, więc wyjeżdża w trasę zwykle na kilka, a nawet kilkanaście dni. Jego małżonka również każdego ranka wychodzi wcześnie z domu i pracuje do późnych godzin.
Szczególnie ważna dla nas jest wygoda. Wracamy do domu po to, aby odpocząć i nacieszyć się sobą, a nie myśleć o tym czy w piecu nie przygasa, albo kiedy w mieszkaniu wreszcie zrobi się ciepło. Teraz nie musimy się tym martwić. Temperatura w domu jest stała. Dokładnie taka, jaką ustawimy sobie na sterowniku pokojowym tłumaczy.
Państwo Walochowie, mimo że dopiero od niedawna użytkują piec gazowy, już teraz chwalą sobie to rozwiązanie. Podkreślają, że urządzenie pracuje cichutko, jest na tyle małe i estetyczne, że mogłoby być zamontowane nawet w kuchni, wyglądając jak mikrofala lub piekarnik.
SONY DSC

A i o dostawę gazu nie specjalnie muszą się martwić nasi bohaterowie. Zbiornik, który został im zamontowany ma aż 2700 litrów. -Dzięki poziomowskazowi wiemy ile gazu jeszcze pozostało w środku zbiornika. Pierwsze tankowanie do pełna otrzymaliśmy w specjalnej cenie, dlatego do maja nie musimy się martwić o gaz . Jeśli jednak zajdzie potrzeba ponownego tankowania, wystarczy że zadzwonimy do firmy, a ta szybko wyśle do nas cysternę – powiedział pan Grzegorz. Należy tu wspomnieć, że użytkownicy instalacji zbiornikowej mogą zaopatrzyć się w gaz, tak naprawdę w dogodnym dla siebie momencie, np. wtedy gdy jego cena jest wyjątkowo niska (wiosną). Wówczas, zaprzeczając stereotypom, wygodne ogrzewanie gazowe wcale nie odbiega cenowo od innych rodzajów paliwa używanych do ogrzewania (patrz tabela).

cena ogrzewannia
Jak podkreśla z kolei nasz ekspert, samo tankowanie trwa ok. 10 minut. Wystarczy, że użytkownik udostępni w miarę dogodny podjazd do zbiornika. Każda cysterna posiada bowiem wąż 40-metrowy i z tej maksymalnej odległości może zatankować. Państwo Walochowie i całe Ponidzie jest o tyle w dobrej sytuacji, że najbliższy terminal przeładunkowy znajduje się w gminie Kije, więc gaz dociera do mieszkańców bardzo szybko.
Firma, która jest dostawcą państwa Walochów dodatkowo oferuje możliwość zamontowania licznika gazu z modułem GSM, który na bieżąco wysyła sygnał o stanie zużycia LPG. Zdalnie przekazane informacje skutkują tym, że specjaliści organizują dostawy w optymalnym momencie, a użytkownicy rozliczają się tylko za zużyty gaz.
Trzeba zauważyć, że gdy już ktoś zdecyduje się na ogrzewanie gazem, na początku musi liczyć się ze sporymi kosztami. Trzeba zainwestować np. w instalację wewnętrzną, kupno pieca, do tego dochodzi też instalacja zewnętrzna. Całość kosztować może od kilkunastu tysięcy złotych w zależności od modelu pieca, liczby pomieszczeń w domu, czy chociażby rodzaju zakupionych elementów instalacji. Jednak nasi EKOstrażnicy skierowali się po poradę do fachowców jednej z największych firm w Polsce oferujących instalacje zbiornikowe, a ta w odpowiedzi przygotowała atrakcyjną ofertę obniżającą koszty wykonania zewnętrznej instalacji do złotówki, a na pierwsze tankowanie dała spory rabat.
Jak wiadomo już skompletowanie niezbędnych dokumentów i pozwoleń (dokumentacja techniczna, uruchomienie instalacji zbiornikowej, współpraca z Urzędem Dozoru Technicznego) jest nie lada wyzwaniem, ale są firmy, które tak jak ta wybrana przez naszych EKOstrażników, robią to za swoich klientów.
-Korzystając z oferty firmy specjalizującej się w tym temacie, zdecydowaliśmy się na wydzierżawienie zbiornika. Dzięki temu nie musimy ponosić kosztów związanych z jego zakupem, a później również ewentualnych kosztów eksploatacyjnych takich jak przeglądy techniczne, dbanie o stan techniczny instalacji, jednocześnie uzyskaliśmy całodobowe wsparcie serwisowewylicza gospodarz.
W przypadku państwa Walochów jedyną opcją montażu zbiornika była ta zewnętrzna. Jednak można też pokusić się o montaż podziemnego zasobnika na gaz, lecz trzeba liczyć się z większymi kosztami związanymi z głębokim wykopem czy obsypywaniem go czystym piaskiem. Wówczas jednak taka instalacja nie jest widoczna dla otoczenia. Instalacje naziemne wymagają z kolei przygotowania – płytkiego wykopu od zbiornika do budynku, wykopu pod uziemienie zbiornika oraz wylania płyty fundamentowej (bądź opcjonalnie montażu gotowego prefabrykatu). Tę część nasi bohaterowie wykonali wraz ze swoimi sąsiadami – panią Heleną i Nikodemem Knezami, którzy w tym samym czasie również zdecydowali się na ogrzewanie gazowe i dzięki temu rodziny jeszcze bardziej obniżyły koszty. Resztą w przypadku naszych EKOstrażników zajęła się firma, a trwało to zaledwie kilka godzin.
Zbiorniki na gaz płynny są urządzeniami niemal bezawaryjnymi. Rozszczelnienia takich instalacji praktycznie już nie zdarzają się, jeśli te są oczywiście prawidłowo wykonane. W pobliżu zbiornika można też parkować samochody, bo strefa ochronna wynosi tu zaledwie 1,5 metra.
Dziś państwu Grzegorzowi i Barbarze Walochom nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się z trafnego wyboru i wygody jaką przynosi ogrzewanie gazem płynnym. Dowiedzieliśmy się, że w przyszłości, gdy państwo Walochowie będą budować swój własny dom, będą zapewne długo zastanawiać się nad kolorem elewacji, rodzajem pokrycia dachowego, ale już dziś wiedzą jakie rozwiązanie grzewcze wybiorą…

Okiem eksperta:
 Andrzej Fuczek Tygodnik PonidziaAndrzej Fuczek, koordynator inwestycji LPG, posiada niemal 20-letnie doświadczenie w pracy przy instalacjach gazowych
O przydomowej instalacji zbiornikowej na gaz płynny należy pomyśleć ze sporym wyprzedzeniem. Od momentu podpisania umowy z firmą wykonawczą mija bowiem około trzech miesięcy zanim inwestycja zostanie w pełni zakończona. Większość tego czasu przeznaczone jest na skompletowanie dokumentacji i pozwoleń. Sam montaż instalacji zewnętrznej jest natomiast bardzo krótki i trwa ok. 3 godzin. Na Ponidziu jest to bardzo popularne rozwiązanie. Gaz płynny jest bowiem idealną alternatywą dla tych mieszkańców, którzy nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego.

Zalety ogrzewania gazem płynnym:
– daje natychmiastowe ciepło
– umożliwia łatwą kontrolę temperatury
– czysto i bezzapachowo się spala
– posiada niski poziom emisji szkodliwych substancji
– wygoda użytkowania i bezobsługowość
– instalacje gazowe wewnętrzne mogą być w przyszłości wykorzystane do zasilania gazem ziemnym
-gaz płynny ma wysoką wydajność energetyczną

Publikacja w ramach zadania pn. „EKOstrażnicy Ponidzia 2 – kampania informacyjno – edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do ekorozwoju poprzez promowanie dobrych praktyk z zakresu działań i postaw proekologicznych mieszkańców gmin z terenu Ponidzia” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com