Bądź eko! Segreguj jeszcze dokładniej! (cz. II)

0

wfo00

EKOstrażnicy Ponidzia 2

Kontynuując temat segregacji śmieci, który poruszaliśmy już w poprzednim wydaniu „Tygodnika Ponidzia” wracamy do Młodzaw Dużych w powiecie pińczowskim. Mieszkają tam pani Marlena i jej córeczka Zuzia, które są przykładem dla wielu mieszkańców jak poprawnie segregować śmieci. Nasze EKOstrażniczki mieszkają w gospodarstwie ekologicznym, zdrowo się odżywiają i oczywiście są przykładem jak dbać nie tylko o siebie, ale i o otoczenie.


Przykładają się bardziej i… pomagają dzieciom
Czteroletnia Zuzanka tak mocno zaangażowała się w tematykę segregacji i recyklingu, że wraz z rodzicami postanowiła zrobić coś więcej niż tylko zbierać i  segregować śmieci. Otóż Zuzia z wielkim zapałem zbiera plastikowe nakrętki na pomoc w opłacaniu kosztownej rehabilitacji chorej Oliwki ze Stąporkowa. – Odkręca je z każdej butelki, a  pije sporo wody. Przynosi nakrętki nawet od rodziny. Można powiedzieć, że ani w  domu, ani na podwórku przez przypadek nawet nie znajdziemy korka – deklaruje młoda mama. – Jestem z niej bardzo dumna – dodaje.  Kwiecińscy utworzyli nawet punkt odbioru nakrętek w swoim domu. Korki można zostawiać ponadto w   miejscowym sklepie u  p. Kaszy i  w Szkole Podstawowej w  Młodzawach Dużych.
SONY DSCPewnie niejeden z Was zastanawia się, co dzieje się z zebranymi nakrętkami. Otóż, są one przerabiane – jak większość plastikowych odpadów – na granulat, z którego powstają nowe produkty. Firmy zajmujące się skupem nakrętek podają różne ceny za ich przyjęcie. W Internecie znaleźliśmy i takie, które zapłacą nawet 1500 zł za tonę.
Biorąc pod uwagę praktyczne podejście co do segregacji, najlepiej, żeby butelek na korkach nie było, a one same były zgniecione. Dlaczego? Kiedy butelka nie ma nakrętki, bez problemu daje się sprasować. W  przeciwnym przypadku na sortowni śmieci pracownicy muszą sami odkręcać korki o ile firma nie posiada specjalnego nakłuwacza.
– Najgorsze, moim zdaniem jest to, że samochody zbierające plastikowe śmieci często, zupełnie niepotrzebnie, wożą zamknięte w  opakowaniu powietrze. Takie wypełnione powietrzem butelki zabierają więcej miejsca, więc trzeba zrobić więcej kursów, by odebrać wszystkie śmieci. Dlatego my przykładnie zgniatamy butelkę przed wyrzuceniem ją do worka – mówi pani Marlena, mama małej Zuzi.
Co można zrobić z segregowanych śmieci. Podpowie wam infografika. Może to przekona Was by jeszcze dokładniej  rozdzielać odpady?

co można zrobic z segregowanych

Czy wiesz że:
* Karton po mleku ma wartość energetyczną pozwalającą przez 1,5 godziny zasilać żarówkę o mocy 40 Watt.
* Zdecydowana większość samochodu, który oddajesz do złomowania nadaje się do recyklingu! W zależności od marek i technologii jakie używają producenci procent odzysku waha się pomiędzy 80, a 95 %.
* Aluminium i szkło można przetwarzać nieskończoną liczbę razy! Jedna tona aluminium = 4 tony rudy i 700kg ropy naftowej
* Powtórne wykorzystanie jednej szklanej butelki pozwala oszczędzić 1100W energii. To mniej więcej tyle samo ile wykorzystasz przez 5,5 godziny oglądania telewizji, czy 22 godzin pracy przy komputerze.

Publikacja w ramach zadania pn. „EKOstrażnicy Ponidzia 2 – kampania informacyjno – edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do ekorozwoju poprzez promowanie dobrych praktyk z zakresu działań i postaw proekologicznych mieszkańców gmin z terenu Ponidzia” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

/kl/

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com