Szlakiem buskich sołectw – Wolica, Kawczyce

0

WOLICA

Kontynuując cykl artykułów dotyczących buskich sołectw, ze Zbludowic udajemy się do położonej nieopodal Wolicy. Miejscowość nazywana jest także Wolicą Siesławską.
Jak podaje literatura, odnosi się to do położonych w stronę północno- zachodnią Siesławic.
Wolica to mała wieś, liczy ponad sześćdziesiąt domostw. Na jej czele stoi Jerzy Brzostkiewicz, który funkcję sołtysa sprawuje już 3. kadencje. Co udało się zrobić przez ten czas w Wolicy?

IMG_0274
Jako niewielka wieś, Wolica ma mniejszy budżet sołecki niż większe miejscowości w gminie Busko, dlatego sołtys, środki, które pochodzą z gminy, stara się wykorzystać jak najlepiej potrafi. Wszystkie decyzje na co zostaną przeznaczone pieniądze zapadają… w domu sołtysa. To właśnie tu, dzięki jego gościnności i uprzejmości odbywają się zebrania wiejskie. Wynika to z faktu, iż w Wolicy nie ma świetlicy.
Fundusz sołecki najczęściej przeznaczany jest na remont dróg kruszywem oraz na wykonanie odwodnienia pasa drogowego (tak było w latach 2014, 2015 i 2016).
Z kolei w 2017 roku w Wolicy został wykonany odcinek chodnika. Ten prowadzi od drogi wojewódzkiej w stronę tak zwanej „Nowej” Wolicy. Wykonanie kawałka ciągu pieszego kosztowało 10 000, 00 złotych. Również w roku ubiegłym został odwodniony pas drogowy za kwotę 2 500 złotych… całość artykułu przeczytacie w papierowym wydaniu “Tygodnika Ponidzia” .

KAWCZYCE

Podobnie jak w przypadku Wolicy, Kawczyce nie są dużą miejscowością. To teren łagodnie opadający w kierunku koryta rzeki, która ma początek w Radzanowie. W Kawczycach sołtysuje Edyta Łuszcz. To druga kadencja pani Edyty, z którą umówiliśmy się w świetlicy wiejskiej. To właśnie tu lubią spotykać się mieszkańcy wsi, zarówno starsi jak i najmłodsi. Dla dzieci jest tu bowiem plac zabaw.

IMG_9454
Tuż przed świetlicą widnieje eleganckie i nowoczesne ogrodzenie. To właśnie na ten cel wieś przeznaczyła środki pochodzące z funduszu sołeckiego. W 2016 roku było to 10 000 złotych, a w 2017 roku ponad 8 000 złotych. Również w 2017 roku za 1 500 złotych została wyrównana działka...więcej w papierowej wersji “TP” – numer wydania  29/2018.

IMG_9473

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com