Chciał uciec przed policjantami, stracił prawo jazdy

0

Wczoraj policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego z buskiej komendy, pełniący służbę na drodze krajowej nr 73 zauważyli motocykl, którego tablica rejestracyjna była tak podgięta, aby nie dało się jej odczytać. Mundurowi ruszyli w ślad za motocyklistą. Kiedy za pomocą sygnałów dźwiękowych i świetlnych wydali polecenie do zatrzymania motocykla, kierujący zamiast zwolnić gwałtownie przyspieszył. Rozpoczął się pościg, który zakończył się zatrzymaniem 31 – letniego mieszkańca powiatu kieleckiego. Za popełnienie takiego przestępstwa, kodeks karny przewiduje nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

105-67763

Policjanci z buskiej drogówki, wczoraj w ramach akcji „Sierpniowy Weekend”, patrolowali rejon drogi krajowej nr 73 w miejscowości Mietel. Ich uwagę zwrócił kierujący motocyklem marki Kawasaki, którego tablica rejestracyjne była tak podgięta, aby nie dało się jej odczytać. Mundurowi ruszyli w ślad za motocyklistą, który poruszał się w kierunku Pacanowa. Kiedy zbliżyli się do motocyklisty, za pomocą sygnałów dźwiękowych i świetlnych wydali mu polecenie do zatrzymania się. Kierujący zamiast zwolnić gwałtownie przyspieszył i zaczął uciekać. Rozpoczął się pościg. Uciekający nie stosował się do znaków pionowych i poziomych. Zmuszał innych kierujących do gwałtownego hamowania lub zmiany toru jazdy w celu uniknięcia zderzenia z motocyklem. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju na pomoc patrolowi ruchu drogowego skierował innych policjantów. Motocyklista na skrzyżowaniu dróg krajowych skręcił w kierunku Nowego Korczyna, a zaraz za nim policyjny pościg. W gminie Solec – Zdrój, policjanci z miejscowego komisariatu zorganizowali blokadę drogi krajowej nr 79. Tam motocyklista został zatrzymany. Nieodpowiedzialnym kierującym okazał się 31 – letni mieszkaniec powiatu kieleckiego. Powodem niezatrzymania się do kontroli drogowej „zawodowego kierowcy” był brak uprawnień do kierowania motocyklem. Dodatkowo okazało się, że jednoślad wyposażony był w tablicę rejestracyjną pochodząca z innego motocykla. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a jego pojazd trafił na policyjny parking. Śledczy skrupulatnie zliczą wykroczenia, jakie popełnił 31 – latek, za które odpowie przed sądem.

Przypominamy!

Od 1 czerwca 2017 roku nastąpiła zmiana w ustawie Kodeks Karny, dodano art. 178b o treści: „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Opr. TP/ Źródło: KPP Busko-Zdrój

Udostępnij.

Dodaj komentarz