Niewybuch, nie ruszaj!

0

Wczoraj do dyżurnego Policji w Busku – Zdroju zadzwoniła osoba, która poinformowała, że zauważyła niewybuch. Na miejsce pojechali policjanci. Tam potwierdzili, że znaleziony przedmiot to najprawdopodobniej pocisk artyleryjski pochodzący z okresu II wojny światowej. Policjanci apelują – nie dotykaj, a w szczególności nie podnoś, nie przesuwaj przedmiotów przypominających pociski, bomby lotnicze lub mogące zawierać materiał wybuchowy.

Zachowanie osoby, która wczoraj powiadomiła o znalezieniu przedmiotu przypominającego niewybuch, było jak najbardziej właściwe. O znalezisku natychmiast poinformowała odpowiednie służby. Zdarza się jednak, że niektóre osoby próbują przenosić, podnosić, a nawet przecinać pociski, bomby lotnicze, czy inne przedmioty mogące zawierać materiał wybuchowy. Przestrzegamy przed takim zachowaniem, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Materiały niebezpieczne, to między innymi:
· Przedmioty pochodzenia wojskowego np. zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, granaty, miny, materiały wybuchowe, złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych.
· Materiały pochodzenia wojskowego lub przemysłowego które są łatwopalne, żrące, trujące i grożą niebezpieczeństwem przy manipulowaniu nimi lub w zetknięciu z powietrzem albo wysoką temperaturą np. zawartość butli stalowych, gaśnic, resztki substancji w aparaturze laboratoryjnej.

MATERIAŁ WYBUCHOWY STOSOWANY W TECHNICE WOJSKOWEJ JEST CAŁKOWICIE ODPORNY NA WARUNKI ATMOSFERYCZNE I NIEZALEŻNIE OD DATY PRODUKCJI ZACHOWUJE WŁAŚCIWOŚCI WYBUCHOWE.

W PRZYPADKU ODNALEZIENIA PODEJRZANEGO PRZEDMIOTU:
· nie odkopuj,
· nie dotykaj, a w szczególności nie podnoś, nie przesuwaj, nie używaj wobec przedmiotu jakichkolwiek narzędzi,
· nie wrzucaj do ogniska, stawów lub głębokich rowów,
· w miarę możliwości zabezpiecz miejsce znalezienia przed dostępem innych osób,
· powiadom Policję – stosuj się do ich wskazówek,
· do czasu przyjazdu wezwanych służb pozostań w pobliżu znaleziska – nie dopuść innych osób do zbliżania się lub manipulowania przedmiotem.

PAMIĘTAJ:

· nie wchodź na tereny oznakowane zakazem wstępu (poligony, place ćwiczeń, strzelnice, magazyny)
· nie dotykaj, nie manipuluj przy znalezionych podejrzanych przedmiotach (bombach, pociskach, amunicji, granatach)
· zapoznaj swoje dzieci ze sposobem postępowania w tego typu przypadkach.

Opr. TP
Źródło: KPP w Busku – Zdroju

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com