11 listopada – 100 rocznica odzyskania niepodległości

0

Burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój, zaprasza na uroczyste obchody Święta Niepodległości.
W tym roku przypada jubileuszowa 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W Busku-Zdroju uroczystości patriotyczne rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 9.30. Tuż po mszy, uczestnicy pochodu przemaszerują na czele z orkiestrą dętą BSCK ulicami: Bohaterów Warszawy, Placem Zwycięstwa i al. Mickiewicza.
Przy Galerii BWZ „Zielona” na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod pomnikiem Męczeństwa i pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich, złożone zostaną wiązanki kwiatów. Dalej pochód ruszy na plac pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie przewidziano główne uroczystości.

O godz. 12.00 rozpocznie się ogólnopolskie śpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Tuż po nim burmistrz wygłosi okolicznościowe przemówienie, delegacje złożą wiązanki kwiatów, a orkiestra zaprezentuje utwory muzyczne.

Tradycyjnie uroczystościom niepodległościowym towarzyszyć będzie szereg imprez kulturalnych i sportowych.

8 listopada o godz. 17.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Mikołaja Kopernika odbędzie się po raz XII Wieczór z Pieśnią i Poezją Patriotyczną. Dzień później o godz. 17.00 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury zespół „Zlepce” zaprezentuje spektakl „Miłość i Wojna”. 10 listopada zapraszamy do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju, gdzie w godz. 10.00-12.00 będzie miał miejsce happening połączony z quizem historycznym pn. „Na 100 Niepodległa”. Spektakl muzyczny „Na skrzydłach niepodległości” oraz seans filmowy „Pan Tadeusz” zaprezentowane zostaną 11 listopada, a muzykę polską 12 listopada wykona Buska Orkiestra Zdrojowa (godz. 15.00). Przegląd Poezji Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej zaplanowano 15 listopada, a Przegląd Pieśni Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej 17 listopada. 16 listopada odbędzie się otwarcie wystawy w ramach XXXIII Przeglądu Plastyki „Ponidzie 2018” (BSCK godz. 17.00)

Wśród sportowych wydarzeń 10 listopada organizowany jest maraton pływacki na 100 km (Miejska Pływalnia, godz. 9.00-15.00). 11 listopada (godz. 11.00) rozegrany zostanie mecz piłki ręcznej KS Arena Busko kontra KS Wisła Sandomierz. „Młode Talenty dla Niepodległej” – czyli turniej piłki ręcznej odbędzie się 16 listopada o godz. 14.30 a dwa dni później zaplanowano mityng bokserski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości (godz. 16.30). Te trzy wydarzenia będą miały miejsce w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Busku-Zdroju.
Organizatorzy zwracają się z prośbą do instytucji i zakładów pracy oraz do mieszkańców o udział w Narodowym Święcie Niepodległości, wspólne odśpiewanie hymnu oraz wywieszenie 10 i 11 listopada flag państwowych.

EHR/ UMiG BUSKO

11-listopadaA1 

Udostępnij.

Dodaj komentarz