100 lat Niepodległej w Gminie Gnojno

0

100 lat temu, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość, a naród znów mógł sam decydować o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. By godnie uczcić tę wyjątkową dla wszystkich Polaków rocznicę, w Gminie Gnojno przygotowano szereg uroczystości i niespodzianek właśnie z tej okazji.

Przemarsz i msze

Główne uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości skupiły się 11. listopada wokół kościoła i Urzędu Gminy w Gnojnie. Pierwszym punktem obchodów była msza święta w intencji Ojczyzny. Tuż po niej uroczysty korowód udał się na plac przed urzędem i OSP w Gnojnie. Tam wszyscy zebrani odśpiewali polski hymn, co obok wciągnięcia na maszt flagi naszego kraju, było niezwykle podniosłym momentem.

Uroczyście świętowali także parafianie z Balic. Tam na mszy pojawił się m.in. sztandar wiejski oraz miejscowej jednostki OSP.  Na pół godziny przed kościelnym nabożeństwem mieszkańcy wspólnie śpiewali w świątyni patriotyczne i niepodległościowe pieśni. Wcześniej otrzymali doręczone przez wójta flagi w wersji mini, którymi wymachiwali w trakcie śpiewania, a które nadały uroczystości niezwykły charakter i atmosferę.

Edukacja patriotyczna

W obchody setnej rocznicy bardzo mocno zaangażowały się także wszystkie szkoły. Każda z nich przygotowała apel patriotyczny oraz szereg imprez towarzyszących, na które zaproszenie otrzymali oczywiście przedstawiciele władz samorządowych m.in. wójt i przewodniczący. W Balicach dla przykładu uroczysta akademia przerodziła się w widowisko artystyczne. Oprócz montażu słowno-muzycznego, licznie zgromadzona społeczność szkolna, w tym rodzice, dziadkowie, pracownicy szkoły, zobaczyli też pięknie wykonanego krakowiaka. Uczniowie klas IV – V popisali się wiedzą dotyczącą historii odzyskiwania przez Polskę niepodległości i jakie w tym były zasługi marszałka Piłsudskiego. Młodsi uczniowie natomiast przygotowali informacje m.in. o symbolach narodowych. Na zakończenie obchodów tej jakże ważnej rocznicy w Balicach przygotowano „ognisko powstańcze”, tak, aby przybliżyć najmłodszym życie wojaków w okresie zaborów.

W Jarząbkach odbyła się inscenizacja patriotyczna z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Montaż przygotowany przez uczniów klas IV-VI był wzbogacony mini recitalem pieśni patriotycznych. Tego dnia oprócz hymnu można było usłyszeć m.in. „Rotę”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, czy „Pierwszą brygadę”. Laureatom konkursu historyczno – plastycznego pt.: “100 lat Niepodległej” wręczono nagrody.

image007

Raczycka placówka, oprócz tradycyjnego apelu patriotycznego, przygotowała także inne punkty ciekawego programu, a mianowicie Koncert Piosenki Patriotycznej. Występy uczniów spotkały się z gromkimi brawami nie tylko rówieśników, ale także wójta Zbigniewa Janika oraz proboszcza parafii Gnojno. Oklasków nie szczędzili także obecni na uroczystości rodzice aktorów. Młodzi wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. Na zakończenie w podniosłej atmosferze, pełnej zadumy, patriotyzmu i wiary, zebrani wspólnie odśpiewali pieśń „Boże coś Polskę”. Był to wspaniały wstęp do tego co działo się kolejnego dnia, a mianowicie akademii niepodległościowej, podczas której uczniowie klasy VII i VI wierszem i piosenką przedstawili dzieje Polski, ukazując okres zaborów i odzyskania wolności przez Polskę.

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gnojnie z okazji 100. rocznicy  przygotowała cały harmonogram działań. Wśród nich znalazły się m.in. wyjazd do Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie, organizacja wystawy pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości, wieczornicę, konkurs wiedzy – plastyczny, literacki, pieśni patriotycznych oraz spotkanie z kombatantami, a także  oznaczenie ścieżki do Grobu Powstańca Styczniowego w obrębie wsi Pożogi.Nie zabrakło tam także tradycyjnej akademii.

To szczególny czas dla każdego Polaka jak również ucznia. Dobrze, że o tych trudnych dla Polski wydarzeniach pamiętają też uczniowie. 9 listopada odbył się więc uroczysty apel nawiązujący do historii Ojczyzny.

image006

Wszystkie szkoły przyłączyły się także do akcji zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej związanej ze śpiewaniem hymnu państwowego. 9. listopada, równo o 11.11 hymn rozbrzmiewał w każdej szkole gminy Gnojno.

Pamiątki dla mieszkańców i prezenty dla gminy

Jedną z kilku niespodzianek przygotowanych przez wójta Zbigniewa Janika, była okolicznościowa Karta Pamięci. To pamiątka w formie pocztówki, na której znajdują się elementy i symbole związane z niepodległą Polską. Jej tło stanowi obraz „Bitwy pod Grunwaldem”. Głównym elementem są dwie mapy naszego kraju – ta z 1918 roku oraz obecny obrys granic. Pomiędzy nimi znajduje się symbol powstającej Polski – orzeł. Na karcie znalazł się także wizerunek Matki Boskiej, która ukazała się bolszewikom w bitwie Warszawskiej nazywanej „Cudem nad Wisłą”. Całość wzbogacił cytat papieża Polaka, a na odwrocie zamieszczono Odezwę Rady Regencyjnej proklamującą niepodległość Polski.

image008

Okolicznościowe Karty Pamięci wręczali harcerze, po uroczystościach patriotycznych i mszach świętych za Ojczyznę, które odbywały się w każdej parafii. To oczywiście nie jedyne niespodzianki przygotowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Każdy uczeń oraz pracownik szkoły otrzymał wykonane na tę okoliczność długopisy, które będą przypominały o tak ważnej rocznicy.

image003

Prezent otrzymał także Urząd Gminy Gnojno. Z okazji 100-lecia niepodległości na ręce wójta Gminy Gnojno – Zbigniewa Janika, została przekazana specjalna biało-czerwona flaga. Flaga Polski posiada specjalny certyfikat oraz list gratulacyjny od premiera. Została ona przekazana 20 września 2018 r., w Wąwolnicy (woj. Lubelskie) na Pierwszym Ogólnopolskim Święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi”, na które zaproszenie włodarz gminy otrzymał właśnie za pośrednictwem oficjalnego listu od premiera RP. Zgodnie ze słowami wójta, prezent od premiera Mateusza Morawieckiego będzie wykorzystywany przy najważniejszych uroczystościach gminnych.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com